SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan bu sabah 5 gemi daha hareket etti

Ukrayna'dan bu sabah 5 gemi daha hareket etti

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 10:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 10:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan bu sabah 5 gemi daha hareket etti

Ukrayna tahılı taşıyan 5 gemi daha bu sabah Türkiye'ye gelmek üzere yola çıktı. Gemiler emniyetli sevkiyat için Müşterek Koordinasyon Merkezinde denetlendikten sonra ilgili ülkelere gönderilecek.

Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahılları 22 Temmuz'da Türkiye'de imzalanan anlaşma neticesinde ilgili ülkelere gönderiliyor. Türkiye'ye gelen Ukrayna tahılları emniyetli sevkiyat için Müşterek Koordinasyon Merkezinde (MKM) denetlendikten sonra ihracat için yola çıkıyor.

BU SABAH 5 GEMİ HAREKET ETTİ

Bu bağlamda Ukrayna tahılı taşıyan 5 gemi daha Türkiye'ye gelmek üzere Ukrayna limanlarından hareket etti. Gemiler İstanbul'da Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesindeki Müşterek Koordinasyon Merkezinde denetlendikten sonra ihracat için diğer ülkelere gitmek üzere yola çıkacak.

UKRAYNA TAHILLARI TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARINA AÇILIYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletilecek. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayacak Türkiye, tahılları dünya pazarına açacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.