SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rus ordusu, Mıkolayiv'de hava keşiflerini yoğunlaştırdı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rus ordusunun sahada bir başarısı yok, mücadele devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2022 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2022 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rus ordusu, Mıkolayiv'de hava keşiflerini yoğunlaştırdı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna ordusunun işgalci Rus güçlerine karşı mücadelesinin devam ettiğinin altını çizdi. Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ta yoğunlaşan çatışmalara ilişkin bugün yapılan açıklamada, Rus ordusunun, Mıkolayiv yönüne doğru yoğunlaştığı kaydedildi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, işgalci Rus ordusunun planlarının gerisinde kaldığını ve geri çekildiğini vurguladı. Ukrayna, “Rus ordusunun başarısı yok, Ukrayna ordusunun mücadelesi devam ediyor” dedi. İşgalci Rus ordusu son 24 saat içinde; 11 tank, 7 topçu sistemi, 28 zırhlı araç ve 14 araç kaybetti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus işgalcilerin Ukrayna’nın muhtelif bölgelerinden başka bölgelere ilerlediğini ancak başarı kaydedemediğini vurguladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rus ordusunun özellikle doğu askeri bölgesinden birliklerini Belgorod bölgesinden Harkiv bölgesindeki İzyum'a taşıdığını bildirdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (ZSU) yayımladığı video mesajında, “Slobojanske yönünde, düşman ana çabalarını işgal altındaki pozisyonlarını korumaya ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birimlerine ateş hasarı vermeye yoğunlaştırıyor. Grubu güçlendirmek için düşman, doğu askeri bölgesinden Belgorod bölgesinin topraklarından İzyum şehrinin bölgesine bireysel birimleri taşıyor” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA: ORDUMUZ KIRIM İLE KARA KORİDORUNU KORUMAK İÇİN MÜCADELE EDİYOR

Ukrayna ordusu, işgalcilerin Sulıgivka ve Dovgenke yönünde saldırı başlatmaya çalıştığını ancak başarısız olduğunu belirtti. İşgalci Rus ordusunun Harkiv ve İzyum yönlerindeki birliklerinin gruplarını kapsamak düşman, güçlerini ve hava savunma araçlarını dağıtmaya çalıştığını vurguladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ifadeleri tam olarak şöyle:

“Düşmanın Doğu Operasyonel Bölgesi'ndeki saldırı operasyonları, Donetsk ve Lugansk bölgelerinin toprakları üzerinde tam kontrol sağlamak ve geçici olarak işgal edilen Kırım ile kara koridorunu korumak için devam ediyor. Rusların başarısı yok, mücadele devam ediyor.

Kuzey yönünde, düşman Kindrativka, Katerınivka, Svarkove ve Bilokopıtove yerleşim bölgelerinde Ukrayna birliklerinin pozisyonlarına ateş açtı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin topçu bombardımanı Zaporjjya yönünde durmuyor. Pivdennobuzk bölgesinde, düşman aktif saldırı operasyonları gerçekleştirmedi, Silahlı Kuvvetlerin pozisyonlarının izole bombardımanı kaydedildi.

Önemli değişiklikler olmadan Besarabya yönünde, Mıkolayiv yönünde; düşman, muhtemelen rezerv eylemlerinin varlığını ve karakterini tespit etmek amacıyla, ZSU'nun savunma pozisyonlarının operasyonel derinliğinde hava keşiflerini yoğunlaştırdı. Volın ve Polissya yönlerinde düşman aktif eylemde bulunmadı. Bu alanlardaki durumda önemli bir değişiklik olmadı”

İŞGALCİ RUS ORDUSUNUN KAYIPLARI DEVAM EDİYOR

Son 24 saat içinde Ukrayna ordusu Donetsk ve Lugansk bölgelerinde 14 işgalci püskürttü, 11 tank, 7 topçu sistemi, 28 zırhlı araç ve 14 araç imha etti.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu 3'üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rus işgalinden kurtarılan Buça kentinde 410 sivil Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. Rus saldırılardan en büyük zarar gören ve haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol kentinde yaklaşık 20 bin sivilin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Başlattığı savaş yüzünden birçok ülke, işgalci Rusya’ya yaptırım uyguluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.