SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ile Rusya arasında beşinci esir değişimi yapıldı

Ukrayna ile Rusya arasında beşinci esir değişimi yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 16:53
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 16:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ile Rusya arasında beşinci esir değişimi yapıldı

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşta beşinci esir değişimi yapıldı. Askerler ve siviller başta olmak üzere toplamda, 76 Ukrayna vatandaşının evine döndüğü bildirildi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, Ukrayna ile Rusya arasında beşinci kez savaş esiri değişiminin yapıldığını duyurdu. Vereşçuk yaptığı açıklamada, “Bugün 10’u subay 60 askeri takas ettik. Ayrıca 16 sivil serbest bırakıldı. Bu 5’inci esir değişimi. Toplamda 76 kişi esaretten kurtarıldı.” ifadelerini kullandı.

RUSYA, 700'DEN FAZLA UKRAYNA ASKERİ VE BİNDEN FAZLA SİVİLİ ESİR TUTUYOR

Daha önce Bakan Vereşçuk, Rus ordusunun, yaklaşık 700 Ukraynalı askeri ve binden fazla sivili esir aldığını bildirmişti. Vereşçuk, “500’den fazlası kadın olmak üzere 1000'den fazla sivil Ruslara tarafından esir alındı. Sivilleri askerler ile iade edemiyoruz. Bu Cenevre Sözleşmesi tarafından yasaklanıyor. Sivillerin koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Esir alınan askerlere gelince eşitliğimiz var; bizde yaklaşık 700 savaş esiri var ve onlar yaklaşık 700 askerimizi esir tutuyor.” değerlendirmesini yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.