SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna kış saatine geçecek

Ukrayna kış saatine geçecek

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2021 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 18.10.2021 16:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna kış saatine geçecek

Ukrayna 30 Ekim'i 31 Ekim'e bağlayan gece saat 04.00'te kış saati uygulamasına geçecek. Ülkede, saatler 1 saat geri alınacak.

Ukrayna, 31 Ekim 2021 tarihi itibarıyla Kıyiv saatiyle saat 04.00’te kış saati uygulamasına geçiş yapacak. Uygulama ile saatler bir saat geriye alınacak.

Böylelikle kış dönemi boyunca; kış saatine geçen Ukrayna ile kış saati uygulamasını kaldıran Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı meydana gelecek. Bilindiği üzere Türkiye’de 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yaz ve kış saati uygulamalarına son vermişti. Türkiye’de sadece ileri yaz saati uygulanıyor.

UKRAYNA 40 YILDIR YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASINA DEVAM EDİYOR

Ukrayna'da yaklaşık 40 yıldır kış ve yaz saatleri uygulamasına geçiş devam ediyor. Kış saatine geçildiği ekim ayının son Pazar günü saatler bir saat geriye alınırken, Mart ayının son Pazar günü ise saatler bir saat ileri alınarak yaz saati uygulamasına geçiliyor. "Yaz" ve "kış" saatine geçiş ilk olarak 1908'de Birleşik Krallık'ta gün boyunca elektriğin daha verimli bir şekilde kullanımı ve tasarrufu için uygulandı.

Sovyetler Birliğinde kış ve yaz saatine geçiş 1981'de başladı. Ukrayna'da bu uygulama, Bakanlar Kurulunun 13 Mayıs 1996 tarihli ve 509 sayılı "Ukrayna'da zaman hesaplama prosedürü hakkında" isimli karar ile düzenleniyor.

Ukrayna Parlamentosu Ekonomik Kalkınma Komitesi, Şubat 2021'de gerçekleştirdiği toplantıda yaz ve kış saati uygulamalarına son verilmesini öngören yasa tasarısına onay vermişti. Yasa tasarısını hazırlayan Ukrayna milletvekili Ruslan Stefançuk ( Ruslan Stefanchuk), yaz veya kış saatine geçiş uygulamasının insan sağlığını olumsuz şekilde etkilediğini ve herhangi bir ekonomik fayda sağlamadığını belirtmişti. Ancak, mart ayında Ukrayna Parlamentosu söz konusu yasa tasarısını revizyon için komiteye geri gönderdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.