SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Türkiye Dışişleri Bakanlığına güven mektubunun örneğini sundu

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Türkiye Dışişleri Bakanlığına güven mektubunu sundu

Haber Giriş Tarihi: 18.10.2021 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.10.2021 14:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Türkiye Dışişleri Bakanlığına güven mektubunun örneğini sundu

Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 16 Ekim 2021'de Türkiye’ye geldi. Büyükelçi Bodnar, bugün Türkiye Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Tunca Özçuhadar’a güven mektubunun örneğini sundu. Büyükelçi Bodnar, Ukrayna ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın devam etmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını ifade etmişti.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına güven mektubunun bir örneğini sundu. Büyükelçi Bodnar, bugün Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Tunca Özçuhadar ile görüşmesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Ekselansları Sayın Tunca Özçuhadar’a Güven Mektubunun örneğini takdim etmekten onur duydum. Türkiye’nin Ukrayna’ya değişmez desteği için teşekkür ettim. Ukrayna ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın yoğun etkileşiminin ve derinleştirilmesinin devam etmesini sağlamak için planlarımız konuştuk.

Bir 2 kişi ve iç mekan görseli olabilir

Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türkiye’ye geldiğini duyurdu. 16 Ekim 2021 tarihinde sosyal medya üzerinden Ukraince ve Türkçe olarak paylaştığı mesajında ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldiğini açıklayan Bodnar, “Az önce ailemle beraber Ankara’ya indik. Misafirperver Türkiye’ye dönmek her zaman mutlu vericidir. Ama bu sefer ayrıca Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi olarak devletimizi temsil etme gururunu yaşıyorum. Önümüzde çok işimiz var. Halklarımızın refahı için Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığının güçlendirilmesinin devam etmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım” diye kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar’ın Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi görevine atanmasına dair kararın, 30 Temmuz 2021’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından imzalandığı bildirilmişti.

UKRAYNA’NIN YENİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VASIL BODNAR KİMDİR?

Vasıl Bodnar, 20 Eylül 1976 tarihinde Ukrayna’nın Ternopil İli, Kozivskıy İlçesi, Olesıne köyünde doğdu. 1998 yılında Lviv Milli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesinden mezun oldu. 1999 yılında Hollanda Clingendael Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde Avrupa Entegrasyonu konusunda eğitim aldı. 2003 senesinde Lviv Milli Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1998 yılında Ukrayna Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlayan Bodnar, 2013-2015 döneminde Ukrayna’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde Elçi-Müsteşar görevini yaptı. 2015 yılında Bodnar Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu olarak atandı.2017 yılında Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı görevine getirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.