SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi: Rus askerleri, 500 binden fazla Ukrayna vatandaşını Rusya'ya sürdü

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi: Rus askerleri, 500 binden fazla Ukrayna vatandaşını Rusya'ya sürdü

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2022 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi: Rus askerleri, 500 binden fazla Ukrayna vatandaşını Rusya'ya sürdü

Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsya, Rusya’nın, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nın kullandığı yöntemlere başvurarak; işgal altına aldığı bölgelerinde yaşayan insanları zorla Rusya’ya sürdüğünü bildirdi. Kıslıtsya, şu ana kadar 121 bini çocuk olmak üzere 500 binden fazla Ukrayna vatandaşının zorla Rusya’ya tahliye edildiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinde, dün Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının neden olduğu insani durum ele alındı. Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kıslıtsya, Rus işgal güçlerinin Ukrayna vatandaşlarını Rusya'ya sürdüğüne dikkat çekti.

Rusya’nın sözde tahliye ettiği yaklaşık 30 bin Ukrayna vatandaşını işgal altındaki Kırım ve Donetsk bölgesindeki özel toplama kamplarında alıkoyduğunu bildiren Kıslıtsya, “Bununla birlikte Ukrayna vatandaşları, kuzey bölgeleri ve Sahalin adasına dahil olmak üzere Rusya'nın sıkıntılı bölgelerine gönderiliyor. İnsanların pasaportlarına el konuluyor ve iki yıl boyunca Rusya’dan ayrılmalarını yasaklayan belgeler veriliyor.” dedi.

"RUSYA UKRAYNA VATANDAŞLARINI KAÇIRIYOR"

Toplamda Rusya’nın şu ana kadar 121 bini çocuk olmak üzere  500 binden fazla Ukrayna vatandaşını Rusya’ya sürdüğünü aktaran Ukrayna Temsilcisi, Rus işgalcilerin bu tür eylemlerinin adam kaçırma olarak nitelendirilebileceğini ve BM’nin ilgili kurumları başta olmak üzere uluslararası toplumun kararlı bir tepkisini gerektirdiğini vurgulayarak, “Her seferinde Rusya’nın savaşta kullandığı alçak yöntemlerine alıştığımızı düşünüyoruz. Ama Mariupol ve onlarca sıcak noktadan gelen her yeni haber Rusları daha da ileri gidebileceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.