SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'nın doğusunda silahlı güçlerin geri çekilmesi süreci başladı

Ukrayna'nın doğusunda silahlı güçlerin geri çekilmesi süreci başladı

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2019 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2019 16:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'nın doğusunda silahlı güçlerin geri çekilmesi süreci başladı

Ukrayna'nın doğusunda Lugansk bölgesinde cephe hattında bulunan Zolote-4 yerleşim yeri yakınlarında bugün saat 12.00’de Ukrayna ordusu ve Rusya destekli terörist güçlerin geri çekilmesi sürecinin başladığı bildirildi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, “Bugün, 29 Ekim 2019’da saat 12.00’de Lugansk bölgesindeki Zolote-4 yerleşim yeri yakınlarındaki 4 numaralı bölgede iki tarafın da güçlerin geri çekme sürecinin başlatıldığını bildiriyoruz… Ukrayna tarafı gerekli tüm önlemleri alacak ve güçlerin geri çekilmesi ilgili bölgede Ukrayna birliklerinin savunma yeteneğini zayıflatmayacak, ayrıca yönetim yerel sakinleri ilgisiz bırakmayacak. Tüm bu eylemlerin amacı; ilgili bölgelerde güvenliği sağlamak ve askerlerle sivillerin hayatını korumak.” denildi.

Açıklamada Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Gözlem Misyonunun da güçlerin geri çekilme sürecinin başladığını doğruladığı belirtildi.

Daha önce, Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko, 7 Ekim 2019 tarihinde Lugansk bölgesinde Zolote ve Petrosvke yerleşim yerlerinde yapılması planlanan Ukrayna ordusu ve Rusya destekli terörist güçlerin geri çekilmesi sürecinin, teröristler ateşkes anlaşmasını ihlal ettiği için ertelendiğini bildirmişti.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.