SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ordusu, Donbas'ta Rusya'nın saldırılarını geri püskürttü

Ukrayna ordusu, son bir günde Rus ordusunun 7 saldırısını püskürttü. Rus ordusuna ait 10 tank, 18 zırhlı araç, 8 araç ve 1 topçu sistemini imha etti, 4 İHA ve 1 savaş uçağını düşürdü.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2022 12:41
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2022 12:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ordusu, Donbas'ta Rusya'nın saldırılarını geri püskürttü

Ukrayna ordusu, son bir günde Rus ordusunun yedi saldırısını püskürttü. Ukrayna, Rus ordusuna ait 10 tank, 18 zırhlı araç, 8 araç ve 1 topçu sistemini imha etti. Ayrıca, 4 insansız hava aracı (İHA) ve 1 savaş uçağı düşürüldü.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 18 Nisan 2022 tarihli açıklamasına göre, son bir günde Ukrayna birlikleri, Lugansk ve Donetsk bölgesinde düşmanın 7 saldırısını geri püskürttü. Çatışmada düşmanın 37 askeri araçı ile 5 hava aracını imha etti.

Ukraynalı savunucuların, Rus ordusuna ait 10 tank, 18 zırhlı araç, 8 araç ve bir topçu sistemini imha ettiği belirtilen açıklamada, Ukrayna hava savunma birliklerinin Donbas’ta düşmanın bir Su-30 savaş uçağı ile dört Orlan-10 tipi insansız hava aracını düşürdüğü duyuruldu.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

Yaklaşık iki ay önce Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlatan Rusya’nın verdiği zayiat artmaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, 19 Nisan 2022 tarihinde, Rus ordusunun kayıplarına dair yeni verileri paylaştı. Buna göre, işgalci Rus ordusu, savaşın başından bu yana Ukrayna’da 20 bin 800 asker ve 802 tank kaybetti.

Ukrayna, Rus ordusunun Kıyiv ve Çernigiv'deki birliklerini Donbas'a çekmeye  başladığını bildirdi - Kırım Haber Ajansı - QHAUkrayna ordusu, Donbas'ta Rusya'nın saldırılarını geri püskürttü
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.