SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: Rus işgal güçleri, Ukrayna'nın doğusunda saldırı planlıyor

Ukrayna: Rus işgal güçleri, Ukrayna'nın doğusunda saldırı planlıyor

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 14:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: Rus işgal güçleri, Ukrayna'nın doğusunda saldırı planlıyor

İşgalci Rus ordusu, Donetsk ve Lugansk bölgeleri üzerinde tam kontrol sağlamayı amaçlıyor ve Ukrayna'nın doğu bölgelerine yönelik operasyon için hazırlık yapıyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Basın Servisi, işgalci Rus birliklerinin amacının, Ukrayna ordusuna ait birimleri ateşe vermek ve doğu bölgelerindeki şehirlere saldırı düzenlemek olduğunu belirtti.

İşgalci Rus ordusu, başkent Kıyiv’den uzaklaşarak Ukrayna’nın doğu kısmına yöneliyor. Ukrayna ordusunun bugün açıkladığı verilere göre, Rus birlikleri, işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde ve Slobojanski, Pivdennobuzski ve Tavrıya yönlerinde aktif olmaya devam ediyor. Ayrıca işgalciler, Novotoşkıyivske yerleşim bölgesindeki Ukrayna ordusuna ait birliklerin savunmasını kırmaya çalışıyor.

İŞGALCİ RUS ORDUSU, SAVAŞ KABİLİYETİNİ GERİ KAZANMAK İÇİN TEDBİR ALIYOR

Ukrayna ordusu, İşgalci Rus birliklerinin güney yönünde, daha önce işgal edilmiş sınırları savunduğunu ve bahsi geçen birimlerin savaş kabiliyetini geri kazanmak için önlemler aldığını kaydetti. Herson bölgesinin geçici olarak işgal edilmiş bölgelerinde de sıkı tedbirler almaya devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, “Geri çekilen Rus birliklerinin bir kısmı, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna sınırındaki bazı bölgelerindeki çadır kamplarda bulunuyor. Bölgede bulunan Rus askerleri, Ukrayna topraklarında savaşmaktan vazgeçiyor ve askerlerin moral ve psikolojik durumlarının oldukça düşük.” ifadesini kullandı.

RUSYA, ORDUNUN DAĞILAN SAVAŞ KABİLİYETİNİ YENİDEN DÜZELTMEYE ÇALIŞIYOR

Öte yandan, Ukrayna ordusunun açıkladığı bilgilere göre, Rusya Federasyonu ordusu, birimlerini insan kaynakları ile doldurma sorununu çözmenin yollarını aramaya devam ediyor. Rusya'nın askeri komiserleri, 2012'den beri askerlik hizmetinden terhis olan sürücü, tamirci, izci ve ast komutanlardan oluşan askeri muhasebe uzmanlıklarına sahip olan askerleri silah altına almaya başladı. Askerlik şubelerinde yoğun bir çalışma yapılıyor.

İŞGALCİLER, İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERDE SİVİLLERİ ZORLA SINIR DIŞI EDİYOR

İşgalci Rusya, geçici olarak işgal edilen bölgelerde sivillere karşı şiddet kullanmaya devam ediyor ve Mariupol sakinlerini, işgal altındaki Donetsk bölgesine zorla sınır dışı ediyor.

Öte yandan, Ukrayna Hava Kuvvetleri, önceki gün üç hava hedefini bir seyir füzesi, bir İHA ve bir savaş uçağı ile vurdu. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait uçakların işgal güçlerine füze ve bombalı saldırılar düzenlemeye devam ettiğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.