SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna şarkısı davası: İşgalcilerden Kırım Tatarı Elvira Abdullayeva'ya hapis cezası

Ukrayna şarkısı davası: İşgalcilerden Kırım Tatarı Elvira Abdullayeva'ya hapis cezası

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 10:47
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 10:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna şarkısı davası: İşgalcilerden Kırım Tatarı Elvira Abdullayeva'ya hapis cezası

Rus işgali altındaki Kırım’da işgalci yönetim, Kırım Tatarlarına baskılara devam ediyor. Kremlin kontrolündeki sözde Bahçesaray Bölge Mahkemesi, Ukrayna şarkılarının çalındığı düğünün organizatörü olan Kırım Tatarı Elvira Abdullayeva’yi 5 gün hapis cezasına çarptırdı.

Sekiz yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’ın sözde yönetimi, Kırım Tatarlarına karşı yeni bir baskı dalgasını başlatmak için bir harekete geçti. Rus işgali altında bulunan Kırım’da düğünlerinde Ukrayna halk şarkısını çalan Kırım Tatar çift, düğüne katılan misafirler ve düğünün düzenlendiği restoran işgalcilerin hedefi haline geldi.

İşgalciler Ukrayna şarkısının çaldığı düğününün organizatörü Kırım Tatarı Elvira Abdullayeva hakkında idari dava açtı. Abdullayeva’nın davası dün Kırım’ın sözde Bahçesaray Bölge Mahkemesinde görüldü. Sözde mahkeme Kırım Tatar kadını, “Rus ordusunu itibarsızlaştıran faaliyetlerde bulunmak” ve “aşırı örgütünün propagandası yapmak” iddiasıyla suçlu buldu. Kukla mahkeme Abdullayeva’yı 5 gün hapis ve 30 bin Rus ruble para cezasına çarptırdı.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARINA YENİ BASKI DALGASI

Bilindiği gibi, Rusya Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılında Ukrayna’ya ihanet eden eski sınır muhafızı, daha sonra Rus yanlısı blogger olan Aleksandr Talipov, sosyal medyada Kırım Tatarlarına karşı “cadı avı” başlattı. Sosyal medyada “Çervona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısının çaldığı Kırım Tatar düğününden görüntüleri paylaşan Talipov, düğünde bulunan herkesi bulup cezalandırma tehdidinde bulundu.

AKSYONOV’DAN UKRAYNA ŞARKILARI DİNLEYENLERE HAPİS TEHDİDİ

Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov konu ile ilgili yaptığı açıklamada düğünlerinde Çervona Kalına ve Stefania gibi Ukrayna şarkılarını çaldıran düğün katılımcılarını hapis cezasıyla tehdit etti ve “Ukrayna’yı destekleyenler sevdikleri ülkeye gidebilir.” ifadelerini kullandı. 

İşgalcilerin düğünde “Çervona Kalına” isimli Ukrayna halk şarkısı çaldığı için Bahçesaray’daki Arpat restoranını kapattığı ve düğüne katılan insanların kimliklerini belirlemeye başladığı öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.