SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna-Türk Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi açıldı

Ukrayna’nın Ulusal Teknik Üniversitesi Harkiv Politeknik Enstitüsü tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya “Fahri Doktor” unvanı verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 14:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna-Türk Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi açıldı

Ukrayna’nın Ulusal Teknik Üniversitesi Harkiv Politeknik Enstitüsü’nde (NTU ‘KhPI’) Ukrayna-Türk Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi açıldı.

Ukrayna -Türk Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezinin açılışı 1 Şubat tarihinde İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve NTU "KhPI" Rektörü Prof. Dr. Yevgeniy Sokol tarafından yapıldı.

Merkezde yenilikçi teknolojilerin araştırma ve geliştirilmesi, elektronik, mühendislik, havacılık gibi alanlarda ortak çalışmalar yürütülmesi planlanıyor.

İTÜ’den konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Merkezin işleyişiyle ilgili açıklamalarda bulunan İTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Karaca, Türkiye ve Ukrayna arasında bilimsel iş birliğinde İTÜ’nün bir köprü görevi üstlendiğini söyledi. Her iki ülke arasında entelektüel bilgi birikiminin paylaşımını sağlamak ve iş birliğini artırmak adına böyle bir merkeze ihtiyaç duyulduğunu aktaran Karaca: "Merkez, akademisyen değişimi, filiz fikirlerin ve start-up’ların orada yeşermesi ticarileşebilecek olan bazı bilgilerin o merkez üzerinden yapılanmasına katkı sunacak. Bir nevi yurtdışı kuluçka merkezi olacak. Aynı zamanda teknoloji transferinin yapıldığı bir merkez olarak öne çıkacak. Ukrayna’da motordan, uçağa, elektronikten, radar tekniklerine kadar ciddi işler yapılıyor iyi bir bilgi birikimleri var. İTÜ’nün akademik bilgi birikimini de bu merkeze taşıyacağız. Merkez, İTÜ, Kharkiv Politeknik Enstitüsü, Ukrayna Havacılık ve Radyoelektronik Enstitüsü ile birlikte birkaç üniversiteyi daha kendi içerisinde barındıracak. Kharkiv Politeknik Enstitüsü ise iş birliğinin merkezi olacak." dedi.

 

İş Birliği Protokolü İmzalandı

Ukrayna-Türk Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi, NTU "KPI" ve İTÜ arasında eğitim, araştırma, geliştirme alanlarını kapsayan iş birliği protokolü imzalandı. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, NTU "KhPI" Prof.Dr. Yevgeniy Sokol, Bilişim Enstitü Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha, NTU "KhPI" rektör yardımcısı Veliev E.I, hazır bulundu.

İTÜ Rektörü Karaca, dünyanın önde gelen üniversiteleriyle bilimsel, teknik, akademik ve kültürel bağlarını kuvvetlendirmeye sürdürdüğünü, imzalanan protokol ile eğitim ve bilimsel araştırma alanlarında iki üniversite arasındaki ilişkileri daha da güçleneceğini söyledi.

Üniversitelerin nitelikli insanları sisteme kazandırması gerektiğine dikkati çeken Karaca, 21'nci yüzyılda eğitim, araştırmanın yanına ama üniversitelerin artık inovasyon ve girişimciliği de eklemesi gerektiğine işaret etti. Karaca: “Üniversiteler birer tane birkaç milyar dolarlık şirket çıkarmalıdır. Artık trend bu yönde, üniversiteler de bu kendi içinde evirilmelidir" diye konuştu. Günümüzde bilimin toplum için yapıldığı düsturu bulunduğuna işaret eden Karaca, "Toplumun hayat standardını artırmak ve teknolojik gelişime katkı sunmaya doğru dönüşüyor. Artık her üniversite kendi içinde buna doğru dönüşüyor." ifadesini kullandı.

 

İTÜ Rektörü’ne “Fahri Doktor” unvanı

Ukrayna’nın Ulusal Teknik Üniversitesi Harkiv Politeknik Enstitüsü (NTU ‘KhPI’) Rektörü Prof. Dr. Yevgeniy Sokol, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya “Fahri Doktor” unvanı verileceğine dair senato kararını açıkladı. Ukrayna -Türk Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezinin açılışında okunan kararda Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya “Fahri Doktor” unvanı yükseköğretime uluslararası düzeyde sağladığı katkılardan ve iki üniversite arasında kurulan iş birliğinden dolayı verileceği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.