SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı vatandaşlardan kefenli Rusya protestosu: Sadece Ukraynalı olduğum için öldürüldüm

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2022 19:12
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2022 19:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı vatandaşlardan kefenli Rusya protestosu: Sadece Ukraynalı olduğum için öldürüldüm

İşgalci Rusya’nın başlattığı savaşa tepkiler gün gün artıyor. Ülkesindeki savaştan endişe duyan bir grup Ukraynalı vatandaş bugün İstanbul Beyoğlu’nda Rusya protestosu düzenledi. Protestoda kefen giyen göstericiler özellikle Buça kentindeki sivillerin katliamına değinerek, "Sadece Ukraynalı olduğum için öldürdüm" ifadelerini kullandı. Putin’i durdurun sloganlarının atıldığı gösteriye bir Rus vatandaşının katılması dikkatlerden kaçmadı. Rus vatandaş, “Putin yüzünden utandığım kadar daha önce bu kadar utanmamıştım” dedi.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Odakule Meydanı’nda 50 kişilik Ukraynalı grup, bugün Rusya protestosu gerçekleştirdi. Ukrayna bayraklarıyla protesto gösterisi yapan grup, “Putin’i durdurun, savaşı durdurun” sloganları attı. Ukrayna’daki sivillerin ölümüne dikkat çekilen protesto etkinliğinde Ukraynalı grup kefen giyerek kırmızıya boyandı. Protestocular, “Sadece Ukraynalı olduğum için öldürüldüm” yazılı pankartlar açtı. Özellikle Ukrayna’nın Buça (Bucha) kentindeki katliamı işaret eden Ukraynalı protestocular, üzerlerine giydikleri kanlı kıyafetle yere yatarak söz konusu görüntüleri akıllara getirdi.

“ÜZERİNDE YALNIZCA ÇOCUKLAR VAR YAZAN ARAÇLARI BOMBALAMAK SOYKIRIMDIR”

Göstericiler protesto etkinliğinde, “Buça kentinde yapılanlar, Ukrayna’da yapılanlar insanlık dışıdır. Üzerinde ‘yalnızca çocuklar var’ yazan sivil araçları bombalamak, vurmak soykırımdır. Soykırıma dur de” ifadelerini kullandı.

3 Nisan 2022’de işgalci Rus güçleri Ukrayna’nın Buça kentinden çekilirken 410 sivili katlederek, sokağa atmıştı.

Ukraynalı vatandaşlardan kefenli Rusya protestosu RUS VATANDAŞ: PUTİN’İN YÜZÜNDEN UTANDIĞIM KADAR DAHA ÖNCE HİÇ BU KADAR UTANMAMIŞTIM

Ukraynalı göstericilerin yanı sıra Türk vatandaşları da savaşa tepki çekerken aralarında bir Rus vatandaşı da protestoya dahil oldu. Rus vatandaş, “Ben bir istisna değilim, benim gibi bu savaşı desteklemeyen birçok Rus var. Ben bu savaşın durmasını istiyorum. Ben bu eylemlere gelip orada bir sürü Ukraynalı gördüğümde onların gözüne nasıl bakacağım, Putin’in yüzünden utandığım kadar daha önce hiç utanmamıştım” vurgusu yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.