SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Atom Enerjisi heyetinden 2 personel Zaporijjya'da kalacak

Uluslararası Atom Enerjisi heyetinden 2 personel Zaporijjya'da kalacak

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2022 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2022 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Atom Enerjisi heyetinden 2 personel Zaporijjya'da kalacak

Rusya'nın işgal ettiği Zaporijjya Nükleer Santrali'nde gerilim tırmanırken, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı heyeti incelemelerde bulunmaya devam ediyor. Santralde incelemelerde bulunan 14 kişilik heyetin 2 personelin kalıcı olarak orada bulunacağı kaydedildi.

Rusya 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşta çeşitli bölgelerde saldırılarına devam ediyor. Ukrayna Energodar kentinde bulunan Zaporijjya Nükleer Santrali'ni işgal etti. Mart ayının başından bu yana Rus birliklerinin esiri altında olan santrale işgalciler askeri teçhizat ve mühimmat depoluyor.

RUSYA ZAPORİJJYA NÜKLEER SANTRALİ İŞGAL ALTINDA

Muhtemel tehlike yüzünden tüm dünyanın gözü, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olarak kaydedilen Zaporijjya Nükleer Santrali'nde. Bu kapsamda, Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) heyeti Zaporijjya Nükleer Santrali'nde incelemelerde bulunmak üzere ziyaret gerçekleştirdi. Heyetin Başkanı Rafael Mariano Grossi öncülüğünde 1 Eylül 2022'de santrali ziyaret eden heyet incelemelerin ardından rapor yayımladı. 14 kişilik bir ekiple santrale giden ve araştırmalarına devam eden heyet zamanla bölgeden ayrılıyor.

İKİ PERSONEL NÜKLEER SANTRALİNDE KALICI OLARAK KALACAK

Heyet Başkanı Grossi, bugün Zaporijjya Nükleer Santrali'nde inceleme yapan 2 personelin kalıcı olarak kalacağını açıkladı. Grossi, Rusya'nın nükleer santrali yakınlarına saldırmaya devam ettiğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.