SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı, 10’uncu vefat yıl dönümünde anılmaya devam ediyor

Milyonlarca Kırım Tatarının anavatanları Kırım’a duyduğu özlemi, eserleriyle dile getirerek hafızalara kazınan ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı, vefatının 10'uncu yıl dönümünde anılmaya devam ediyor. Dağcı'nın vefatının yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da Gelecek Partisi tarafından "Ata Topraklarına Hasret Giden Bir Sürgün" etkinliği düzenlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2021 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2021 10:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı, 10’uncu vefat yıl dönümünde anılmaya devam ediyor

Milyonlarca Kırım Tatarının anavatanları Kırım’a duyduğu özlemi, eserleriyle dile getirerek hafızalara kazınan ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı, vefatının 10'uncu yıl dönümünde anılmaya devam ediyor. Dağcı'nın vefatının yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’da Gelecek Partisi tarafından "Ata Topraklarına Hasret Giden Bir Sürgün" etkinliği düzenlenecek.

Kırım Sürgününün sembol ismi, Türkçe yazdığı eserleri ile tüm dünyada tanınan, Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı vefatının 10’ncu yılında anılmaya devam ediyor. Gelecek Partisi tarafından 10 Ekim 2021 Pazar günü İstanbul’da "Ata Topraklarına Hasret Giden Bir Sürgün" adlı Dağcı'yı anma etkinliği düzenlenecek. Etkinlik saat 11:00’de basına açık gerçekleştirilecek.

ZAFER KARATAY'IN YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENDİĞİ CENGİZ DAĞCI BELGESELİ GÖSTERİMİ

KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın yönetmenliğini üstlendiği Cengiz Dağcı Belgeseli gösterimiyle başlayacak etkinlikte, Gelecek Partisi Kültür Sanat Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, Sivil Toplum Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yazar İsa Kocakaplan ve Mükremin Şahin konuşmacı olacak. Kırım Türkülerinin de seslendirileceği etkinlikte ayrıca Gelecek Partisi Başkanı, Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu da bir konuşma yapacak.

Dağcı, 2011 yılında Londra’da vefat etmiş, cenazesi dönemin Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun girişimleri sonucu hasret olduğu ata topraklarına, Kırım’a defnedilmişti.

Türk edebiyatının ünlü ismi Cengiz Dağcı, 22 Eylül 2011 tarihinde Londra’da hayata veda etti. Eserlerinde, Kırım Tatarlarının Rus zulmü altındaki hayatını anlatan Dağcı, hüzünlü üslubu ile Kırım Tatarlarının 1928’den sonra Sovyet zulmü altında çektiği acıları da dile getirir, bir yurdun gasp edilişini anlatırdı. Gerçek bir vatansever, samimi ve duygusal bir yazar olan Cengiz Dağcı, “Ben yalnızca Kırım’ın yazarı değilim ama Kırım’ın faciasını bütün gerçeği ve içtenliği ile yalnız ben yazabilirdim” demişti.

CENGİZ DAĞCI KİMDİR?

Ünlü Kırım Tatar romancı Cengiz Dağcı, 9 Mart 1920’de Yalta’nın Gurzuf kasabasında dünyaya geldi. Cengiz Dağcı, Türkiye’ye hiç gelmediği halde kitaplarını Türkiye Türkçesi ile yazmış, kitaplarının ilk redaksiyonunu da şair Ziya Osman Saba yapmıştır. Türkiye’de yayınlanan eserleri sayesinde Türkiye’de birçok insan Kırım’ı ve Kırım Tatarlarının yaşantılarını öğrenmiş oldu. İlk ve orta öğrenimini köyünde ve Akmescit’te aldı. 1938’de ortaokulu bitirdi. Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941’de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946`da Londra’da Wimbledon yakınlarına yerleşti.
Cengiz Dağcı, vatanından ayrıldıktan sonra hiç Kırım’a dönemedi. Ancak Dağcı’nın naaşı, 2 Ekim 2011’de atalarının mezarlarının bulunduğu Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş köyündeki Müslüman mezarlığına defnedildi.

CENGİZ DAĞCI’NIN ESERLERİ

Eserleri savaştan önce yayınlanıyor olsa da, yazar Dağcı, asıl yurtdışına çıktığında tanınmaya başladı. Tüm hayatı boyunca gurbette Kırım’ın hayaliyle yaşadı, onun nefesini hissetti, romanlarının ve hikayelerinin her satırını Gurzuf köyüne, gençliğinin en mutlu yıllarını geçirdiği, Akmescit’e adadı. Dağcı’nın tüm eserlerinde vatanına olan sevgisi, Kırım Tatar ruhunun güzelliğine inancı yer alıyordu. Yazar, Kırım Tatar Halkının başına gelen trajik olayların halkın tarihi, kültürel, ahlaki ve ulusal bağlarının yavaş yavaş kopmasına zemin hazırladığını düşünüyordu.
Dağcı’nın, roman yazarken kendisine biçtiği bir misyon vardı. Dağcı, Kırım’ın hafızası olacaktı. İnsanlar, Kırım’daki Türk’ün dramını Dağcı’dan okuyacak ve gelecekteki kuşaklara aktaracaktı. Dolayısıyla Dağcı eserleriyle Kırım Tatarlarının tüm zorluklardan sonra tarihe meydan okumalarını ve kendi ruh güzelliklerine inanmalarını sağlamaya çalıştı. Kendi halkını dünyaya tanıtmak için yazar Türk dilini seçti.
Cengiz Dağcı’nın Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağladığı ve önemli eserleri arasında “Yoldaşlar”, “Anneme mektuplar”, “Onlar da insandı”, “Badem Dalına Asılı Bebekler”, “Yurdunu Kaybeden Adam”, “Korkunç Yıllar” adlı eserler yer alıyor. Yazdıkları belgesellere, (Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Türkler, 2005), çeşitli film (Kırımlı, 2014) ve dizi uyarlamalarına (Yurdumda Ölmek İstiyorum-“Onlar da insandı” uyarlaması-1993) konu oldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.