SON DAKİKA
Hava Durumu

Usul-i Cedid hareketinin devamcısı Özbek şairi Muhammed Yusuf TÜRKSOY'da anıldı

Usul-i Cedid hareketinin devamcısı Özbek şairi Muhammed Yusuf TÜRKSOY'da anıldı

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2022 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2022 14:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Usul-i Cedid hareketinin devamcısı Özbek şairi Muhammed Yusuf TÜRKSOY'da anıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatında (TÜRKSOY) Usul-i Cedid hareketinin benimsediği fikri altyapıyla eserler veren, çağdaş Özbek edebiyatının ünlü temsilcilerinden, şair Muhammed Yusuf’a ithafen anma etkinliği ve “Muhammed Yusuf Seçmeler” kitabının tanıtım toplantısı düzenledi. Etkinliğe, TÜRKSOY Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamhodjayev, Özbekistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Nadir Canuzak katıldı. Muhammed Yusuf’u anma etkinliği ve “Muhammed Yusuf Seçmeler” adlı kitap tanıtım toplantısında seçkin katılımcı ve davetlilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Doç. Dr. Bilal Çakıcı, “Bugün bizler için çok özel ve tarihî bir gün. Sebebi hem şair hem de bir devlet adamı olarak ülkesine çok büyük hizmetlerde bulunan, şiirleriyle halkının hislerine tercüman olan, yediden yetmişe herkese hitap ederek şiir dünyasının zirvelerine kendi adını altın harflerle yazdıran eşsiz şairin şiirlerini Türkiyeli okurlarla buluşturmanın gururunu yaşamaktayız.” dedi.

Usul-i Cedid hareketi aydın ve şairlerinden etkilenen çağdaş Özbek şiirinin son dönemde yetiştirdiği en parlak şahsiyetlerinden biri olan Muhammed Yusuf’a ithafen anma etkinliği ve “Muhammed Yusuf Seçmeler” kitabının tanıtım toplantısı, 5 Nisan 2022 tarihinde TÜRKSOY’un ev sahipliğinde gerçekleşti. Etkinliğe Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü Akademik Çalışmalar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Marufjon Yuldaşev,  Muhammed Yusuf’un Refikaları Nazira Salyamova, Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü Özbek Dili ve Edebiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Dilnoza Jumayeva, Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Doç. Dr. Recai Kızıltunç, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Doç. Dr. Veli Savaş Yelok, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Doç. Dr. Yılmaz Özkaya, edebiyat öğretmenleri Emine Bakar, Hamza Öztürkçü şairin hayatı, şiirleri, eserleri ve sanat yolu hakkında Özbek Türkçesinde sunumlar gerçekleştirdi.

DSC_9502 ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ AGZAMHODJAYEV: VATANI MUHAMMED YUSUF GİBİ SEVMELİ

Muhammed Yusuf’un birçok yönünün ele alındığı anma etkinliğinde; Özbekistan Cumhuriyetin Ankara Büyükelçisi Alişer Agzamhodjayev, “Vatanı büyük şairimiz Muhammed Yusuf gibi sevmeliyiz. Şiirlerini mutlaka her okur gözden geçirmesiniz arzu ederim.” dedi. Büyükelçi, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

DSC_9470 TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ YARDIMCISI ÇAKICI: YUSUF’UN ŞİİRLERİ GENÇ KUŞAĞA İLHAM KAYNAĞI OLACAK

TÜRKSOY Genel sekreter yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, “Muhammed Yusuf’un kısacık hayatında kaleme aldığı sayısız şiirleri, zamanında olduğu gibi bugün de değerini korumakta, genç kuşaklara ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bunun en güzel örneği de bugünkü etkinliğimizdir. Muhammedsiz kalan onca bestelere, vefatının üzerinden geçen yıllara rağmen Muhammed Yusuf hâlâ bizlerle ve ebediyen bizlerin kalbimizde yaşayacaktır. Ruhu şad olsun” ifadesini kullandı.

DSC_9460 MUHAMMED YUSUF’UN EŞİ NAZİRA SALYAMOVA: MUHAMMED YUSUF’UN ŞİİRLERİ ANADOLU’DA TÜRKÇE OLARAK OKUNMASI BENİM İÇİN PAHA BİÇİLMEZ BİR ANDIR

Büyük şairin eşi Nazira Salyamova, eşi Muhammed Yusuf’u anlatırken duygulandı. Salyamova, “Muhammed Yusuf, vatanı için yaşadı. Vatanı için şiir yazdı. Onun için her şey vatandır. Bugün Muhammed Yusuf’un şiirleri Anadolu’da Türkçe olarak okunması ve anılması beni çok mutlu etti. Bu benim için paha biçilmez bir andır" ifadesine yer verdi.

DSC_9555 AKADEMİSYEN YILMAZ ÖZKAYA: MUHAMMED YUSUF HER ŞEYDEN ÖNCE USUL-İ CEDİT HAREKETİNİN BİR TEMSİLCİSİDİR

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Doç. Dr. Yılmaz Özkaya, Usul-i Cedit hareketinin Türkistan’da önemli aydınları yetiştirdiğine dikkat çekerek, “Muhammed Yusuf her şeyden önce Usul-i Cedit hareketinin temsilcisidir; O bir İsmail Gaspıralı’nın fikirlerinden etkilenen büyük şairdir.” dedi. Ayrıca Özkaya, Özbekistan’da sırf şairleri yetiştiren “İCAD” okullarına değindi.

DSC_9552 AKADEMİSYEN VELİ SAVAŞ YELOK: TÜRKİSTAN TOPRAKLARINDA ŞİİR YAZMAK BİR KADERDİR

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Doç. Dr. Veli Savaş Yelok, “Özbekistan toprakları kutsaldır. Bu sihirli topraklarda şiirler gönülden yazılır. Türkistan topraklarında şiir yazmak bir kaderdir.” dedi. Ayrıca Yelyok, Muhammed Yusuf’un şiirlerinin içeriklerinden bahsederken, “Yusuf, şiirinde soru sormaz, cevap da aramaz. O sizi vatana bağlar” değerlendirmesinde bulundu.

DSC_9545 AKADEMİSYEN RECAİ KIZILTUNÇ: YUSUF’UN ŞİİRİNDE ANADOLU ŞAİRLERİNİ GÖRÜYORUM

Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Doç. Dr. Recai Kızıltunç, Yusuf’un şiirlerini Türkiye Türklerinin okumasını tavsiye ederek, “Muhammed Yusuf’un şiirini okuduğunuzda adeta Akif’in şiirlerini okumuş gibi okursunuz, anlarsınız.” ifadesini kullandı.

GHF_7099

Etkinliğin ardından, akademisyenlere ve ilgililere takdir belgesi, çiçek ve plaket takdimi yapıldı. Anma programının sonunda ise toplu fotoğraf çekildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.