SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Türkleri Ziba Murat ve Zamira Murat'tan Çin hükumetine açık mektup: Annemiz nerede?

Uygur Türkleri Ziba Murat ve Zamira Murat'tan Çin hükumetine açık mektup: Annemiz nerede?

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2020 20:24
Haber Güncellenme Tarihi: 04.06.2020 21:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Türkleri Ziba Murat ve Zamira Murat'tan Çin hükumetine açık mektup: Annemiz nerede?

Doğu Türkistan'da Çin yönetimi tarafından baskı ve asimilasyon politikalarının bir sonucu olarak toplama kampına gönderilen, ağır cezalar alan ve ortadan kaybolan Uygur Türklerinin yakınları tanıklık vermeye devam ediyor.

Doğu Türkistan'ın Urumçi şehrinde doktorluk görevinden emekli olan Gulshan Abbas'ın çocukları Ziba Murat ve Zamira Murat, annelerinin durumuna yönelik "Çin hükumetine açık mektup" yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Söz konusu açıklama şu şekilde:

UYGUR TÜRKÜ ZİBA MURAT VE ZAMİRA MURAT'TAN ÇİN HÜKUMETİNE: ANNEMİZ NEREDE?

"Bizler Ziba Murat ve Zamira Murat, emekli doktor ve şu anda kayıp olan Gulshan Abbas’ın kızıyız.

Size bu mektubu annemiz Dr. Gulshan Abbas ile ilgili olarak yazıyoruz. O, Şincan Uygur Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan) Urumçi şehrindeki Xinjiang Field Company Ming Yuan Workers Hastanesinden dermatoloji uzmanı olarak emekli oldu. Sağlık nedenleri ile erken yaşta emekli olan Gulshan Abbas, merhametli bir doktor, bir entelektüel ve her şeyden önce Çin Halk Cumhuriyeti’nin kanunlara saygılı bir vatandaştır. Bizim onunla 10 Eylül 2018 tarihinde yaptığımız son görüşmeden sonra bir daha kendisinden haber alamadık ve onun nerede olduğunu bilmiyoruz.

Annemiz, sağlık alanında çok iyi eğitim almış, herhangi bir suç kaydı asla bulunmayan ve Çin yasalarının çok iyi bilen birisidir. Bizi ziyaret etmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmesinin dışında başka bir ülkeye gitmemiştir ve bağlantısı da olmamıştır. O kaybolmadan önce kendi mütevazi hayatını yaşamaktaydı.

Onun ne Amerika’daki birinci derece yakınları ne de Urumçi’den herhangi biri onun hakkında bize cevap verebilecek durumda değildir. Onun kızları olarak annemizin durumu ve bulunduğu yerin neresi olduğunu bilmek en doğal hakkımızdır.

İlgili kurum ve kuruluşlara sormak isteriz ki:

-Annemiz Dr. Gulshan Abbas nerededir?
-Onun kaybolmasının gerekçeleri nelerdir?
-Onun sağlık durumu nasıldır? Sağlığı ile ilgili sorunlarla alakalı olarak gerekli desteği almakta mıdır? (Şiddetli migren nöbetleri, dengede durmasını engelleyen bel ağrıları, daha önce birden fazla ameliyat geçiren gözlerinin durumu, kemik erimesi, yüksek tansiyon)
-Onun hayatta olduğunu gösteren delil talep ediyoruz.

Son olarak, uluslararası toplum, insan hakları mağdurları ve insan hakları savunucusu örgütlerden isteğimiz şudur ki, bize onun bulmak ve bir an önce serbest bırakılmasını sağlamak için destek verin. Saygılarımızla, Ziba & Zamira.

https://www.youtube.com/watch?v=_LLP98hPti0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1FcMndhkT8g35fQjIYAVVsZWUgTDzzxj3Kil8vtx3Ip12P4N2-UcPDkok
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.