SON DAKİKA
Hava Durumu

YTB’den uluslararası öğrencilere “Akademik Türkçe” desteği

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından koordine edilen “Türkiye Bursları” kapsamında ülkedeki üniversitelerde eğitim alan uluslararası öğrenciler için “Akademik Türkçe” programları hayata geçiriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 16:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
YTB’den uluslararası öğrencilere “Akademik Türkçe” desteği

YTB'nin "Akademik Türkçe" programı duyuruldu. Bu sayede uluslararası öğrenciler, okuyacağı alana yönelik kavram bilgilerini geliştirerek, not alma, sunum yapma, akademik yazma, araştırma yapma ve benzeri konularda akademik dil becerileri elde etmiş olacak.

YTB’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “YTB koordinasyonunda gerçekleştirilen “Türkiye Bursları” programı ile dünyanın hemen her ülkesinden binlerce öğrenci Türkiye’de akademik eğitim alıyor. Dünyadaki burs programlarından farklı olarak YTB, Türkiye Bursları kapsamında öğrencilerin; barınma, beslenme, aylık cep harçlığı, sağlık sigortası, ilk geliş ve ülkelerine dönüş biletleri gibi ihtiyaçlarını karşılayarak, ilk 1 yıl boyunca da Türkçe eğitimi verilmesini sağlıyor. Bütün bunların yanında ise geçtiğimiz dönemde pilot uygulaması yapılan “Akademik Türkçe” programları da yeni dönemde hayata geçirildi” denildi.

Yapılan açıklamada, uluslararası öğrencilerin bu programlarla birlikte derslerine büyük katkı sağlayacak akademik Türkçe eğitimini almış olacağı ve bu sayede okuyacakları alana yönelik kavram bilgilerini geliştirerek, not alma, sunum yapma, akademik yazma, araştırma yapma ve benzeri konularda akademik dil becerileri elde etmiş olacakları kaydedildi.

 

Öğrenciler alanlarıyla ilgili terimleri rahat anlayabilecek

Hali hazırda üniversitelerde eğitim alan uluslararası öğrenciler ders dönemlerinde akademik Türkçe eğitimlerine dahil olacaklar.

Şu anda 15’in üzerinde ilde Türkçe öğretim merkezlerinde akademik Türkçe eğitimi başladığı bildirilirken,  2017-2018 yılı itibariyle burslandırılan öğrencilerin programlarının ise yaz tatiline girmeden başlayacağı vurgulandı.

Program çerçevesinde öğrencilerin toplamda 140 saatlik Akademik Türkçe eğitimi alacağı, eğitimlerin ardından da uzmanlık alanına ait terimleri rahatlıkla anlayabilecek konuma erişecekleri ifade edilen açıklamada, Akademik Türkçe derslerinin öğrencilerin ders programlarıyla çakışmaması için genellikle hafta içi akşam ve hafta sonları yapıldığına dikkat çekildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.