SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan, Ege Adaları'na zırhlı araç konuşlandırdı

Yunanistan, Ege Adaları'na zırhlı araç konuşlandırdı

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 19:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan, Ege Adaları'na zırhlı araç konuşlandırdı

Yunanistan, gayri askeri statüdeki Ege Adaları'na zırhlı araç sevk etmeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin uyarılarına karşın uluslararası hukuka aykırı hareket etmeye devam eden Yunanistan, 'Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a zırhlı araç sevk etti. Yunan çıkarma gemileri, ABD tarafından hibe edilen askeri araçları Midilli ve Sisam adalarına sevk etti.

Yunanistan’ın uluslararası hukuku çiğneyen hareketleri, Ege'de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetlerine ait İHA'lar tarafından tespit edildi.

ABD'NİN DEDEAĞAÇ'A GÖNDERDİĞİ ARAÇLAR

Söz konusu gemilerin Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı yaptığı ortaya çıktı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması dikkat çekti. Güvenlik kaynakları, 18 Eylül ve 21 Eylül'de yaşanan bu olayları Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırmaya ve gayri askeri statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirdi. Güvenlik kaynakları, "Yunanistan'ın tüm davetlere karşılık toplantılara dahi katılmaması ve bu tarz provokasyonları yapması tansiyonu kimin artırdığının, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz faaliyetler içinde olduğunun açık göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.