SON DAKİKA
Hava Durumu

Yurtdışındaki Türk gençlere yönelik yeni eğitim projesi

Yurtdışında yaşayan Türk çocuk ve gençlerin, anadillerinde yetkinlik kazanmaları için “Anadolu Hafta Sonu Okulları Proje Destek Programı” hayata geçiriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2018 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2018 09:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yurtdışındaki Türk gençlere yönelik yeni eğitim projesi

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB), yurtdışında yaşayan Türk çocuk ve gençlerin, anadillerinde yetkinlik kazanmaları amacıyla Anadolu Hafta Sonu Okulları Proje Destek Programı’nı ilan etti.

YTB’den yapılan açıklamaya göre, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının büyük çoğunluğunun gençlerden oluşması sebebiyle YTB, onların Türkçe ve Türk kültürünün sağlıklı bir şekilde öğrenmeleri ve etkin bir şekilde kullanmaları için destekler sağladığı ve bu maksatla yurtdışındaki dernekler bünyesinde uygulanmak üzere “Anadolu Hafta Sonu Okulları Proje Destek Programı”nı hayata geçirdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Anadolu Hafta Sonu Okulları Proje Destek Programı”, öncelikle yurtdışında yaşayan çocuk ve gençlerimizin, anadillerinde yetkinlik kazanmaları için hayata geçirilen program olarak karşımıza çıkıyor. YTB tarafından ilan edilen eğitim programları arasında yer alan proje, Türk gençlerin sosyal, kültürel ve entelektüel gelişimlerine katkı sağlanması, Türkiye ile bağlarının güçlendirilmesi, tarihi ve kültürel zenginliklerimiz hakkında bilgilenmeleri ve yaşadıkları ülkelerde başarılı, etkin bireyler olmaları amacıyla geliştirilmiş eğitim destek çalışmaları arasında yer alıyor.” ifadelerine yer verildi.   

PROJE 15 ÜLKEYE AÇIK OLACAK

Anadolu Hafta Sonu Okulları Proje Destek Programı’na, eğitim alanında çalışma yapan ve bu konuda sivil toplum kuruluşları, kar amacı gütmeyen eğitim kurumları ve şirketlerin başvurabileceği belirtilen açıklamada,  kabul edilen projelere sağlanacak destek paketinde; eğiticilere yapılacak ödemeler, proje yürütücüsüne yapılacak ödemeler, sosyal ve kültürel etkinlikler için ödemeler ve müfredat-materyal desteğinin yer aldığı kaydedildi.

Proje başvuruları ABD, Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Norveç, Hollanda ve Avustralya ülkelerine açık olacak.

10 Nisan 2018 ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında alınacak proje başvurularına ilişkin detaylı bilgiye “https://www.ytb.gov.tr/anadoluhso” sitesinden ulaşılabilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.