SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Rusya, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olmamalı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 15:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Rusya, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olmamalı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, uluslararası toplumuna Rusya’yı tamamen tecrit altına alma çağrısında bulundu. Zelenskıy, “Soykırım politikası yürüten, dünyayı nükleer felaketle tehdit eden ülke Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olamaz.” dedi.

Birlemiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde dün düzenlenen Ukrayna konulu toplantıya çevrimiçi bağlantı yoluyla katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Şu anda soykırım politikası yürüten, dünyayı nükleer felakete sürükleyen ve nükleer saldırılarla tehdit eden devlet BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi kalamaz. Rusya tüm uluslararası kuruluşlardan dışlanmalıdır. Dışlanma prosedürü çok karmaşıksa katılımı askıya alınmalı.” dedi.

Ayrıca Rusya’ya karşı daha sert ve yeni yaptırımların uygulanması gerektiğini vurgulayan Zelenskıy, “Modern dünyada herhangi bir ilhak, sınırların dokunulmazlığına önem veren tüm devletlere karşı işlenen bir suçtur.” dedi.

Rusya’nın tehditlerinin Ukrayna için hiçbir şey değiştirmeyeceğini belirten cumhurbaşkanı, “Teröristlerin şantajından korkmuyoruz. Ukrayna'da ve tam da bu savaşta hem bağımsızlığımızı, halkımızın yaşam hakkını hem de uluslararası hukuku savunuyoruz. Ukrayna, saldırganı yenmesi için gerekli tüm savunma ve mali yardımı almalıdır.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.