SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy ve Erdoğan arasında görüşme

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 15:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy ve Erdoğan arasında görüşme

Erdoğan ve Zelenskıy telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, Zaporijjya Nükleer Santrali çevresinde askerden arındırılmış bir bölgenin tesisi için arabuluculuk teklifinin geçerli olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişimini başarıyla sonuçlandırmış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracına yönelik mutabakatın işlediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer yaklaşımın Zaporijjya Nükleer Santrali için de sergilenebileceğini, santralin çevresinde askerden arındırılmış bölgenin tesisi yönünde Türkiye’nin gerekli ara buluculuk ve kolaylaştırıcılık teklifinin geçerli olduğunu dile getirdi.

Rus işgali altındaki bölgelerde sözde referandumlar düzenlenmesinin, diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşın barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.