SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler Kırım'da bir Kırım Tatarını kaçırdı!

Rus işgali altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına karşı baskılar devam ediyor. Stalin'in 1944'te Kırım'daki tüm Kırım Tatarlarını sürdüğü ve büyük bir soykırıma imza attığı kara günün yıldönümünde, bir Kırım Tatarı Rus işgalciler tarafından kaçırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2023 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2023 13:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler Kırım'da bir Kırım Tatarını kaçırdı!

Rus işgali altındaki Kırım’ın İslam Terek bölgesinde, dün akşam işgal güçleri 29 yaşındaki Kırım Tatarı Mambet Asan-Usta’yı kaçırdı. 

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, sözde trafik polisi görevlileri, 18 Mayıs 2023 tarihi saat 20.30 civarında Kırım Tatarı Mambet Asan-Usta’yı alıkoyarak onu belge kontrolü için karakola götürdüklerini ileri sürdü.

Bundan birkaç saat boyunca Kırım Tatarından hiçbir haber alınamadı. 19 Mayıs saat 02.00’de ailesini arayan Kırım Tatarı, Akmescit’te bir binada bulunduğunu ve oraya kafasına çuval geçirilerek getirildiğini bildirdi.

İŞGAL GÜÇLERİ KIRIM TATARINI KARAKOL ÇIKIŞINDA KAÇIRDI

Sözde trafik polisi tarafından alıkonulduktan 2 saat sonra İslam Terek karakolundan çıkarken maskeli kişiler tarafından zorla bir araca bindirilip bilmediği bir yere götürüldüğünü aktaran Mambet Asan-Usta, alıkonulurken darp edildi. Götürüldüğü yerde Akmescit-Akyar (Sivastopol) demiryolu üzerinde meydana gelen patlama ile ilgili sorgulandığını belirten Kırım Tatarı sorgu sırasında işgalcilerin kendisini itiraf ifadesi imzalamaya zorladığını bildirdi.

Birkaç saat süren sorgudan ve psikolojik baskılardan sonra işgalciler Mambet Asan-Usta’nın kafasına çuval geçirerek sorgulandığı binadan çıkardı ve arabayla Akmescit’teki bir benzin istasyonu yakınlarında bıraktı.

TREN YOLUNDA PATLAMA

Kırım’ın Akmescit (Simferopol) bölgesinde 18 Mayıs 2023 tarihinde saat 08.20 civarında Akmescit-Akyar (Sivastopol) demiryolu üzerinde patlama meydana geldi. Patlama sonucu buğday taşıyan trenin 8 vagonu raydan çıkarken, 5 vagon devrildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.