SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Kırım Tatar bayrağı yarıya indi

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı binasında Ukrayna ve Kırım Tatar bayrağının yarıya indirildiğini duyuran Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yılına ilişkin açıklama yaptı. Ceppar, işgalci Rusya için, "Daha önce başarısız oldu ve şimdi yine başarısız olacak” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 18:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Dışişleri Bakanlığında Kırım Tatar bayrağı yarıya indi

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 79. yıldönümünde, Ukrayna Dışişleri Bakanlığında, Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları yarıya indirildi.

Bakanlıkta bayrağın yarıya çekildiğini duyuran Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 18 Mayıs 1944’te Sovyet yönetiminin, Kırım Tatar halkını ortadan kaldırmak ve Kırım’ın tarihini yeniden yazmak için soykırıma başladığını ifade etti.

2014’te tarihin tekerrür ettiğini ifade eden Ceppar, Rusya’nın en kötü baskı uygulamalarını Kırım’da uyguladığını söyledi. Rusya’nın başarısız olacağına işaret eden Ceppar, “Daha önce başarısız oldu ve şimdi yine başarısız olacak” dedi. Kırım’ın kurtarılmasının, Rusya’nın emperyalist hırslarına son vereceğinin altını çizen Emine Ceppar, dünya çapında insan haklarına olan saygının yeniden tesis edileceğini de vurguladı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Orta Asya, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere yarımadadaki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya, 2022’de ise Kanada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.