SON DAKİKA
Hava Durumu

Akmescit’te Badem Fashion defilesi yapıldı (FOTO)

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2011 12:37
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2011 12:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akmescit’te Badem Fashion defilesi yapıldı (FOTO)
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 21.03.2011 (QHA) – Akmescit’te 19 Martta Kırımlı modacıların yeni koleksiyonlarının sergilendiği Badem Fashion defilesi yapıldı. Defilede, Halide Çilingirova, Ayşe Osmanova, Elvira Sofu, Natalya Prihodçenko ve Yaroslava Guseva gibi modacıların çalışmaları tanıtıldı.
Halide Çilingirova, “Keçenin Büyüsü” (Magiya Voyloka) koleksiyonunu sundu. Bu koleksiyon 31 Mayıs 2010 tarihinde Akmescit’te tanıtılmıştı, ancak bu kez yine beğeni kazandı. Bu koleksiyonda keçeden yapılan Kırım Tatar milli kıyafeti yer aldı.
Elvira Sofu, “Arkeoloji” adlı koleksiyonunu sundu. Bu çalışma, Bahçesaray’da bulunan Zincirli Medrese ve Hacı Giray Türbesinde yapılan arkeolojik kazılara adandı. Bu koleksiyonun tanıtımına Bahçesaray Kültürel ve Tarihi Doğal Parkı Ortaçağ Bahçesarayı Arkeoloji Bölümü Başkanı Aliye İbrahimova katıldı. Elvira Sofu, “Bu çalışmama Zincirli Medresede yapılan arkeolojik kazılar ilham verdi. Bu koleksiyona giren eserler hafif kumaştan yapıldı” dedi.
Yaroslava Guseva, “Rıbaçka-Rıbaçka” (balıkçı kadın) ve “Aviatorı” (havacılık meraklıları)  koleksiyonlarını sundu. “Rıbaçka-Rıbaçka” koleksiyonunda naylondan yapılan parçalar yer aldı. “Aviatorı” koleksiyonu, özel askeri temaya sahipti. Burada askeri şapkalar, çizmeler, üniformalar yer aldı.
Ayşe Osmanova’nın sunduğu “Svadebnıye Obryadı” (düğün adetleri) koleksiyonunda Kırım Tatar hal nakışı stilinde işlenen düğün elbiseleri yar aldı. Sunum sırasında kına gecesi sahnelendi. Osmanova, “Bizim Kırımımız çok zengin! Bugünkü defilede modacılarımız çok güzel renkler gösterdi. Modacılarımıza başarılar diliyorum” dedi.
Defilede, Marlen Settarov, Güzel ve Aliye gibi sanatçılar sahne aldılar.
Bunun yanı sıra program sırasında çeşitli hediyeler dağıtıldı. Kuyumcu Elmira Asanova’nın yaptığı gümüş madalyon ve Casablanca Turizm Şirketinden Kırım gezisi bunların arasındaydı.
Bunun yanı sıra Halide Çilingirova’nın yaptığı değerli taşlarla ve altın iplerle işlenmiş keçeden yapılan yelek ve fesin satıldığı ihale yapıldı. Yeleği Safinaz, fesi ise Rüstem adlı misafirler satın aldı. İki ürün toplam 350 grivnaya (yaklaşık 44 dolar) satıldığı açıklandı.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.