SON DAKİKA
Hava Durumu

Akmescit’te Karaimlerin etnokültür sorunları hakkında kitap tanıtılacak

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2008 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2008 10:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akmescit’te Karaimlerin etnokültür sorunları hakkında kitap tanıtılacak
Bugün (25 Aralık) saat 17.00’de Akmescit (Simferopol) A.S.Puşkin Merkez Kütüphanesinde “Kırım Karaimlerinin etnokültürünün kutsal şeyleri ve sorunları” adlı kitabın tanıtımı yapılacak. Ukrayna Geneli “Krımkaraylar” Kırım Karaimleri Vakfı başkanı Vladimir Ormeli, 24 Aralık’ta QHA’ya yaptığı açıklamada Karaimlerin etnokültür konusunu taşıyan bu kitaba Eylül 2007’de Kırım’da yapılan “Karaylar dostlarını topluyor” Uluslar arası Etnografi Festivali çerçevesinde gerçekleştirildiğini bildirdi.
Ormeli, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Tanıtımı yapılacak kitaba Ukrayna, Rusya, Polonya, Litvanya ve Türkiye’den gelen  türkolog, Karaimler üzerinde bilim araştırmalar yapan uzmanlar, din bilimcisi ve dil bilimcisinin yaklaşık 30 çalışması girdi” dedi.
Bunun yanı sıra “Kırım Karaimlerinin etnokültürünün kutsal şeyleri ve sorunları” kitabına Polonya ve Rusya’nın Sankt Petersburg şehrinde bulunan Karaim Vakfı başkanların çalışmaları girdi.
Bin adet olarak basılan kitap üzerinde Kırım Karaimleri Vakfı başkanı Vladimir Ormeli ve vakıf üyelerinden Anna ve Tatyana Polkanov’lar çalıştı.
Kitabın yanı sıra Karaim halk takviminin tanıtılacağı kaydediliyor.
Ukrayna Geneli “Krımkaraylar” Kırım Karaimleri Vakfının verilerine göre şu anda dünyada yaklaşık 2 bin Karaim yaşıyor. Bunların bin 200’ü Ukrayna’da ve 740’ı Kırım’da yaşıyor.
Dilara Tabakova- Osman Bayramaliyev      
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.