SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara’da Kırım Tatar edebiyatı paneli yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2008 10:43
Haber Güncellenme Tarihi: 01.12.2008 10:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara’da Kırım Tatar edebiyatı paneli yapıldı
Ankara’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Milli Kütüphanesinin konferans salonunda Avrasya Yazarlar Birliği ve Milli Kütüphanenin 29 Kasım'da ortaklaşa organize ettiği Avrasya Edebiyat Günleri çerçevesinde Kırım Tatar Edebiyatı Paneli düzenlendi.
Panele Ankara’daki üniversitelerin öğretim üyeleri, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği yöneticileri ve üyeleri, Ankara’da ikamet eden Kırım Tatarları, Kırım’dan üniversite okumaya gelen öğrenciler ve Kırım Tatar edebiyatı severleri katıldı.
Milli Kütüphanenin ev sahipliği yaptığı etkinliğin açılışını kütüphane Başkanı Tuncel Acar ve Avrasya yazarlar Birliği Başkanı Yrd.Doç.Dr. Yakup Deliömeroğlu yaptı. Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı, Kırım Tatar Milli Marşı “Ant Etkenmen”in sözleriyle bağladığı konuşmasında 18 Kasım’da kaybettiğimiz büyük Kırım Tatar şairi Şakir Selim hakkında bahsetti ve onunla ilgili anılarını paylaştı.
Şakir Selim’e adanan Kırım Tatar edebiyatı panelinin açılışında merhum şairin ruhuna ayakta Fatiha okundu, daha sonra Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Şakir Selim’in “Tüşünce”, “Bahçesaray” gibi şiirlerinin Türkiye Türkçesi tercümesi okundu.
Panelin konferans kısmında ise Doç. Dr. Hakan Kırımlı “Kırım’ın Dünü Bugünü”, Prof. Dr. Cemal Kurnaz ise Hanlık Dönemi Kırım Tatar Edebiyatı ile ilgili konularda konuşma yaptılar. Konferansa katılarak Çağdaş Kırım Tatar Edebiyatı ile ilgili konuşma yapması planlanan Yrd. Doç.Dr. Zuhal Yüksel ise sağlık nedeniyle panelde iştirak edemedi.
Doç. Dr. Hakan Kırımlı konuşmasına Şakir Selim’in şiirlerinin yazıldığı dilde, yani Kırım Tatarca okunmadığı için “keşke öz dilinde okunsaydı” sitemini yaptı ve konuşmasına Kırım Tatarcanın tercüme edilmeden Türk halkları tarafından anlaşıldığını söyleyerek başladı.
Kırımlı, “Şakir Ağanın gidişinden korkuyorum. Çağdaş Kırım Tatarcasına en iyi hakim olanlardan biriydi. Umarım onun gidişi Kırım Tatar Edebiyatında daha kötü neticelere yol açmaz” dedi. Konuşması sırasında Kırım Tatar tarihinden bahseden Kırımlı, Gaspıralı ile ilgili, “Tüm Türk dünyasına ait bir isimdi. Türk dünyasına ışık tutan isimdi. Gaspıralı’nın yaktığı bu ışık modern Kırım Tatar edebiyatının ortaya çıkmasına vasıta ve vesile olmuştur” dedi.
Kırım Hanlığı dönemindeki Kırım Tatar edebiyatı ile ilgili konuşma yapan Prof. Dr. Cemal Kurnaz, Kırım Hanlığı döneminde Kırım’da 54 şairin olduğunu, bunlardan 14’ünün han veya han soyundan olduğunu, hanlık dönemi Kırım Tatar edebiyatının %99 oranında Osmanlı edebiyatı rengine büründüğünü ve o dönemdeki Kırım Tatar şairlerin genelde iyi eğitimli olduklarını belirtti.
Kırım Tatar edebiyatı paneline katılanlar etkinliğin sonunda Kırım Tatar edebiyatının önemli isimlerinden yazar Cengiz Dağcı hakkında hazırlanan belgeseli izleme şansı buldu. Gelecek yıl Cengiz Dağcı’nın 90. yaş günü dolayısıyla yaşadığı Londra’da ve Türkiye’de etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor.
Esma Kasar/QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.