SON DAKİKA
Hava Durumu

Arnavutluk'ta Osmanlı döneminden kalma caminin restorasyonu başladı

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan, Osmanlı döneminden kalma tarihi Ethem Bey Camisi'nin restorasyonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 19:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Arnavutluk'ta Osmanlı döneminden kalma caminin restorasyonu başladı

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan, Osmanlı döneminden kalma tarihi Ethem Bey Camisi'nin restorasyonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatıldı.

Anadolu Ajansı'nın TİKA'ya atıfla verdiği habere göre, restorasyon çalışmalarını sürdürecek şirket, camiyi restore etmek üzere teslim aldı.

Ethem Bey Camisi'nin yanı sıra ülkenin güneyindeki Ergiri şehrinde bulunan Pazar Camisi ve Berat şehrindeki Bekarlar ve Sultan camileri ile Halveti Tekkesi'nin de restorasyon çalışmalarına dahil olduğu belirtildi.

Ethem Bey Camisi, eski Arnavutluk Devlet Başkanı Enver Hoca dönemindeki yıkımdan kurtularak günümüze ulaşmayı başarmış nadir Osmanlı eserlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Osmanlı döneminde başkent Tiran’da 1793 yılında Molla Bey tarafından inşası başlatılan cami, 1821'de Molla Bey’in oğlu Ethem Bey tarafından tamamlanmıştı.

Arnavutluk'taki komünizm döneminde (1946-1985) kapatılan Ethem Bey Camisi, 1991 yılında tekrar ibadete açılmıştı. 

Başkent Tiran'ın merkezinde bulunan cami, 310 metrekarelik alana sahip.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.