SON DAKİKA
Hava Durumu

Başbakan Cartı: ''Turizm için etnik uyum şart''-TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2011 01:07
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2011 01:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başbakan Cartı: ''Turizm için etnik uyum şart''-TEKRAR
 AKMESCİT/SİMFEROPİL, 07.03.2011 (QHA) – Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı, Kırım’da turizm potansiyelinin kullanılabilmesi için bölgede dini ve etnik uyumun şart olduğunu kaydetti.

Başbakan Cartı, Kırım Hükümetinin Akmescit’te Cuma Camii inşaatı sorununu çözerek Kırım’da yaşayan tüm etnik ve dini gruplar arasında toleranslı davranış ve istikrar faktörü olmaya hazır olduğunu gösterdiğini kaydetti. Cartı, “Bizler öncelikli olarak Kırım’da turizm sektörünü geliştirme vazifesini benimsedik. Bu konuda atılan ilk adım, Kırım’da dini ve etnik ilişkiler alanında durumu düzeltmek oldu” dedi.
Kırımlı siyaset bilimcisi Andrey Klimenko ise, “Yıllar boyu devam eden ve tartışmalara sebep olan Cuma Camii inşaatı konusu etrafında entrikalar yapıldı. Bu entrikalar mevcut Kırım Hükümetince başarılı şekilde çözüldü” dedi.
Akmescit şehrinde Müslümanların ihtiyacını karşılayabilecek büyük caminin inşası için yapılan mücadele 1990’lı yıllara kadar dayanıyor. Akmescit Belediye Şurası cami inşaatı için toprak ayırma kararına ancak bu yıl onay verdikten sonra 3 Martta caminin temeli atıldı. Törene Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Kırım Temsilcisi Vladimir Yatsuba, Moskova Patrikanesi Kırım Metropoliti Lazar, Kiev Patrikanesi Kırım Metropoliti Klement gibi ileri gelen devlet ve din adamları katıldı. Akmescit Belediye Şurası, 2004 yılında aldığı kararla Kırım Müftülüğüne cami inşaatı için şehrin Yalta çıkışında toprak ayırmıştı. Müftülük, inşaat için gerekli evrakları hazırlarken 2008 yılında belediye önceki kararını iptal ederek cami inşaatı için başka bir yerde toprak ayırmak istedi. Ancak Kırım Müslümanları bunu kabul etmedi ve protestoya başladı. Kırım Müftülüğü, konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkemeler hep Kırım Müftülüğü’nün lehine karar aldılari ancak Akmescit Belediyesi bu kararları yerine getirmek istemedi. Belediye bu yılın 15 Şubat günü talep edilen 2,7 hektarlık arsayı Kırım Müftülüğüne ayırdıktan sonra 2 Martta da toprağa sahip olma hakkını verdi.
Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.