SON DAKİKA
Hava Durumu

Belçika'nın Türk köyünde karnaval coşkusu

Belçika'da kendilerini asırlardır "Türk" olarak tanımlayan Faymonville köylülerinin düzenlediği geleneksel karnaval renkli görüntülere sahne oldu.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Belçika'nın Türk köyünde karnaval coşkusu

Belçika'da "Türk Köyü" olarak bilinen Faymonville, karnaval etkinlikleri çerçevesinde kırmızı beyaza büründü. Çevre köylerdekilerin de katıldığı karnavalda, Türk bayraklı bando takımının arkasında kortej oluşturdu.

 

Geleneksel festivale Türkler'den yoğun ilgi

Anadolu Ajansı’nın 12 Şubat tarihinde aktardığı habere göre, kendilerine "Türk" diyen Faymonville köylüleri eğlenceli bir karnaval geçirdi. Bir gelenek halini alan karnavalı izlemeye Belçika ve komşu ülkelerden de çok sayıda Türk izlemeye geldi.

Karnavalda her yerde Türk bayrağı dalgalandı

Katılımcılardan İsmail Gündoğdu, karnavala 2003'ten itibaren her yıl katıldığını dile getirerek, "Faymonville karnavalı son derece güzel geçiyor. Burada Belçikalı arkadaşlarımız var. Gayemiz, burada Türk bayrağının dalgalanmasını görmek. Türk halkının katılım oranı da memnuniyet verici" diye konuştu.

Futbol takımı "Genç Türkler Birliği", oteli "Eski Sultan"

Köyün futbol takımı RFC Turkania (Genç Türkler Birliği), amatör ligde ay-yıldızlı armasıyla mücadele ediyor.

Faymonville'deki tek otel ise Le Vieux (Eski Sultan) adını taşıyor. 

Belçika'nın Almanya sınırına yakın Arden Dağları bölgesinde, yaklaşık bin kişinin yaşadığı Faymonville köyünün merkezindeki kütüphane olarak kullanılan binanın girişindeki mermer üzerine oyulmuş ay-yıldız, binanın içindeyse ise camlara işlenmiş Türk bayrağı motifleri dikkati çekiyor.

Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne "Türk köyü" denilmesiyle ilgili, bazıları 8'inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor. Köylülerin Haçlı seferlerine katılmayı reddettikleri iddia edilirken, en yaygın rivayete göre, 16'ncı ve 17'nci yüzyılda Osmanlı'ya karşı Kilise'nin koyduğu vergileri ödemeyen Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle "Türk" olarak adlandırıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.