SON DAKİKA
Hava Durumu

Down sendromlu çocuklar için sergi açıldı

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2008 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2008 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Down sendromlu çocuklar için sergi açıldı
Akmescit’te Uluslararası “İnsan gibi insan, yalnız Down sendromlu” sergisi açıldı.
Akmescit’teki (Simferopol) Rus Kültür Merkezinde  “İnsan gibi insan yalnız Down Sendromlu” Uluslar arası poster ve fotoğraf sergisi açıldı. 6 ülkeden gelen dünyanın en iyi grafik ustaları ve Ukrayna’nın en iyi fotoğrafçıları söz konusu sergiyi Down sendromlu çocukların hayatını iyileştirmek ve toplumun onlara karşı davranışını değiştirmek için düzenlediler.
Sergi, Kırım Özel İlgiye Muhtaç Çocuklara Yardım Sivil Toplum Hareketi ve Akmescit Kiev Bölgesi Yerel Emekli ve Savaş Gazileri Rehabilitasyon Bölümü inisiyatifi ile yapılıyor.
“İnsan gibi insan yalnız Down sendromlu” sergisinde yeni Japon grafik tasarımının görsel dilini oluşturan en ünlü tasarımcılarından Şigeo Fukuda (Japon Grafik Tasarımcılar Birliği Başkanı, dünyanın en çok kazanan grafik tasarımcısı), uluslar arası bienallerde ödül alan grafik tasarımcıları Kazumasa Nagai (Japonya), Erik Belousov (Rusya), David Tartakover (İsrail), Alejandro Magallanes (Meksika), İgor Maystrovskiy (Kanada) ve Pyotr Bankov, Aleksandr Vasin, Yuriy Gulitov, İgor Guroviç, Dmitriy Kavko, Andrey Logvin, Anna Naumova, Protey Temen, Boris Trofimov, sergey Kosyanov, Vladimir Çayka, Andrey Şelutto (Rusya) ve Alain le Kernec’in (Fransa) çalışmaları ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.
Fotoğraf sergisini ise Brezilya’da 2004 yılında yapılan “Modern sanat bienali”ne ve diğer uluslararası yarışmalara katılan Ukrayna’nın en ünlü fotoğrafçılarından Viktor Maruşçenko ve onun öğrencileri yaptı.
Uluslararası “İnsan gibi insan, yalnız Down sendromlu” poster ve fotoğraf sergisi, Down Sendromlu çocukların ebeveynleri tarafından düzenlenen,  Kasım 2007’de Kiev’de yapılan ve sergiyle aynı ismi taşıyan kampanyanın bir parçası.
Sergi 20 Aralık’a kadar sürecek, ancak söz konusu sergiye ilgi çok olursa açık kalmaya devam edecek.
Down sendromu genetik bir hastalık. Ortaya çıkış nedeni kromozom anomalitesidir. Down sendromlu insanlarda 46 kromozom yerine 47 kromozom var. 47. kromozom çocuğun gelişimini geciktiren bir sıra fizyolojik özellikleri ortaya çıkarıyor. Down sendromuna 800 ila 1000 doğumdan birinde rastlanıyor. Down sendromlu bebeğin doğumu genetik rastlantı sonucu oluşuyor, anne ve babanın yaşam şartlarına, kötü alışkanlıklara, beslenme ve maddi duruma, ten rengi ya da milliyetine bağlı değil.
Ukrayna’da ebeveynlerin %65’i Down sendromlu bebeklerini terk ediyor.
Esma Kasar


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.