SON DAKİKA
Hava Durumu

Eurasia Life, Türk cumhuriyetlerine ortak yayın yapacak

Avrasya Medya Birliği’nin Türk cumhuriyetlerinde ortak yayın yapacak televizyonu Eurasia Life, 15 Kasım’da test yayınına başlıyor. Eurasia Life, Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde yayın yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2014 13:02
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2014 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eurasia Life, Türk cumhuriyetlerine ortak yayın yapacak

Avrasya Medya Birliği’nin Türk cumhuriyetlerinde ortak yayın yapacak televizyonu Eurasia Life, 15 Kasım’da test yayınına başlıyor. Eurasia Life, Türkçe, İngilizce ve Rusça dillerinde yayın yapacak.

Avrasya Medya Birliği Genel Başkanı Halit Ziya Alptekin, "Eurasia Life" televizyon kanalının, Onursal Başkanlığını Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev’in yürüttüğü Avrasya Medya Birliğinin en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.

Eurasia Life televizyonunun 15 Kasım’da test yayınına başlayacağını belirten Alptekin, Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere üç dilde yayın yapacak Eurasia Life televizyonu, ilk etapta Ankara ve İstanbul stüdyolarından, daha sonra da Türk cumhuriyetleri devlet televizyonlarının stüdyolarından yayın yapacağını bildirdi.

Avrasya Medya Birliğinin ülkelerde açacağı şubelerle Avrasya’da etkin faaliyet alanı oluşturacağını dile getiren Alptekin, "Birliğin, medyaya profesyonel uzman, çalışan ve yönetici yetiştirilmesi, sivil toplum kuruluşlarının medya konusunda bilinçlendirilmesi, üniversiteler ve kamu diplomasisi alanında öne çıkan kurumlarla yapılacak işbirlikleri çerçevesinde toplumsal etkileşime yönelik uluslararası proje, basılı ve görsel yayınların hazırlanması ve oluşturulması konularında önemli çalışmalar yürüteceğini" ifade etti.

Türkçe'nin yaygınlaştırılması sağlanacak

Avrasya Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı Yeşim Özcan da medya alanında yürütecekleri projelerle aynı kültürden gelen, ortak tarihe sahip ancak farklı coğrafyalarda yaşayan medya mensuplarını bir araya getireceklerini bildirdi.

Türkiye merkezli kurulan Avrasya Medya Birliği, başta Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkmenistan olmak üzere Asya ve Avrupa’da medya mensupları, medya kurumları, basın meslek örgütleri arasında bilgi paylaşımı ve etkileşimine vesile olacaklarını, karşılıklı ziyaret, seminer, konferans, eğitim programları düzenleyecek ve Türk dilinin kullanılması ve yaygınlaştırılmasında medyanın etkin ve stratejik kullanımı için faaliyetlerde bulunacaklarını söyledi.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.