SON DAKİKA
Hava Durumu

Eurovision’da Ukrayna’yı temsil edecek şarkıcı yeniden seçilecek

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2011 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2011 10:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eurovision’da Ukrayna’yı temsil edecek şarkıcı yeniden seçilecek
KİEV, 01.03.2011 (QHA) – Şike yapıldığı şüphesi nedeniyle Ukrayna’yı Eurovision şarkı yarışmasında temsil edecek sanatçı 3 Martta yapılacak finalde yeniden belirlenecek.
Almanya’nın Düsseldorf kentinde yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil edecek şarkıcıyı belirlemek üzere 26 Şubat’ta yapılan elemelerde Mika Newton’un seçildiği ilân edilmişti. Ancak oylamanın yapılış şekli basında geniş şekilde yer almış, toplumda tepkilere sebep olmuştu. Bunun üzerine elemeleri düzenleyen Ukrayna 1. Ulusal Kanalı 3 Mart Perşembe günü saat 21.30-23.00 arasında yapılacak canlı yayında yeni seçim yapılacağını ilan etti.
Yarışma sonuçları ilan edildikten sonra jüri üyelerinden Ukrayna Cumhurbaşkanı İdaresi Başkan Yardımcısı Anna German, elemeler sonucunda Mika Newton ve Zlata Ogneviç’in ardında 3. olan Camala lakaplı Kırım Tatar asıllı Susanna Cemaladinova’ya haksızlık yapılmış olabileceği şüphesi taşıdığını söyledi ve oyların tekrar sayılmasını istedi. German ayrıca oylama sonuçlarını araştıracak ve savcılık görevlilerinden oluşacak komisyon kurulması talimatı verdi. Camala ve Ogneviç’in hayranları 27 Şubatta Ukrayna’nın 1. Ulusal Kanalı yönetimine finalin tekrarlanması talebiyle başvuru yaptı. Bunun üzerine kanal yönetimi, oylamanın şeffaf yapıldığını iddia ederek bunu ispatlamak amacıyla yeni finalin 3 Martta yapılacağını bildirdi. Cep telefonu mesajlarıyla yapılan oylamada şike yapma ihtimalinin azaltılması için her bir telefon numarasından sadece 1 oy geçerli kabul edilecek.
İlyas Ali

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.