SON DAKİKA
Hava Durumu

Gaspıralı konserle anıldı (FOTO)

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2011 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2011 13:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gaspıralı konserle anıldı (FOTO)
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 24.03.2011 (QHA) – Türk Dünyasının fikri yolbaşçısı İsmail Bey Gaspıralı, doğumunun 160.yıldönümü dolayısıyla 23 Martta Kırım Tatar Akademik Müzikal ve Drama Tiyatrosunda düzenlenen konserle anıldı.
Programı, Kırım Hükümeti, Kırım Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Komitesi düzenlediler. Programa, Kırım Başbakanı Yardımcısı Aziz Abdullayev, Kırım Başbakan Yardımcısı Yekaterina Yurçenko, Ukrayna Cumhuriyeti Daimi Kırım Temsilcisinin 1. Yardımcısı Viktor Plakida, Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Komitesi Başkanı Edem Dudakov, Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Parlamentosu Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanı Remzi İlyasov, Kırım Tatar Milli Meclisi Sekreterliği Başkanı Zair Smedlayev katıldılar.
Yekaterina Yurçenko, İsmail Gaspıralı’ın sadece Kırım Tatarlarına değil, tüm Türk Dünyası kültürünün gelişmesine büyük katkı sağladığını söyledi. Yurçenko, Gaspıralı’nın yeni fikirler ve şiddete başvurmama, Slav-Şark uyumu üzerinde kurulan yeni felsefe konseptinin sembolü olduğunu söyledi. Yurçenko, “İsmail Gaspıralı gibi büyük adama adanan programa katıldığım için çok memnunum. Gaspıralı, dilin ıslahatçısı, periyodik basının kurucusu, yeni eğitim metodunun organizatörü, ünlü siyasetçiydi. Gaspıralı, Rusya’daki Türk toplumunda ve tüm Müslüman Dünyasında cahillerin doğal köle olduğunu, zülüm mağdurlarının bilgi almadan her zaman zülüm kurbanları olarak kalacağını en çok anlayan ve söyleyen bir insandı. Gaspıralı’nın ‘Dilde, Fikirde, İşte Birlik’ sloganı, her zaman ve her yerde değişmez idi” dedi.
Viktor Plakida, Ukrayna Cumhurbaşkanı Daimi Kırım Temsilcisi Vladimir Yatsuba’nın İsmail Bey Gaspıralı’nın doğumunun 160.yıldönümü dolayısıyla tebrik konuşmasını okudu.
Remzi İlyasov, “Kırım Tatar aydını İsmail Gaspıralı, büyük insan, büyük düşünür, yetenekli öğretmen 19.yüzyılın sonu-20.yüzyılın başı dönemi eğitimin ıslahatçısıydı. Gaspıralı-bütün Türk Dünyasının ve Dünya medeniyetinin değeridir” dedi.
Refat Çubarov, daha önce kabul edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Kırım Tatar Dilinde Eğitim Konseptinin Gaspıralı’nın prensiplerine ve öğretilerine tamamen uygun olduğunu söyledi.
Gaspıralı’ya adanan konsere, Zarema Aliyeva başkanlığındaki Selsebil kemancılar grubu, Ukrayna Halk Sanatçısı Dilaver Settarov, Ukrayna Halk Sanatçısı Seyitabla Memetov, Edip Bahçesaraylı, Emine Cevdetova sahne aldılar.
Evelina İlyasova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.