SON DAKİKA
Hava Durumu

Gülnara Kerimova’nın resim sergisi açıldı

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2008 13:59
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2008 13:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gülnara Kerimova’nın resim sergisi açıldı
Akmescit’te (Simferopol) bulunan Kırım Tatar Etnografı Müzesinde 1 Aralık’ta Kırım Tatar ressamı Gulnara Kerimova’nın “Meçta - Rüya, Hayal, 1001 gece” adlı sergisi açıldı. Açılış törenine Cemil Karikov yönetiminde “Makam” Kırım Tatar müzik topluluğu katıldı. Serginin açılış töreninde Kerimova’nın peyzaj, natürmort, portre, yaşam, mitoloji ve tarihi olmak üzere değişik resim dallarında çalışabildiği kaydedildi.
Kerimova’nın sanatı çok yönlü ve özgün. Kerimova hem klasik resim, hem resim sanatı, hem kompozisyon ve el sanatları, hem 18. asır Gürcü ressamı Niko’nun tekniği olan sıra dışı parmak ve avuç tekniği, hem 20. yüzyılın büyük İspanyol ressamı Pablo Picasso’nun ortaya çıkardığı kübizm tekniğini kullanabiliyor.
Serginin açılışı sırasında Kerimova’nın resimlerinin seyircileri renkli şark dünyasına çektiği ve bu resimlerin vatan sevgisiyle dolu olduğu kaydedildi.
Ressamın çalışmalarında gerçek ve hayal, fantezi ve görüntü, hayal gücü ve sezgi bir araya geldi. Sergide, Kerimova’nın resimlerinin yanı sıra, ressamın eskizini hazırladığı kadın ve erkek milli kıyafetleri de sergileniyor. Sergi açılışında Kerimova’nın eskiz yaptığı milli kıyafetlerin Kırım Tatar Müzikal Akademik ve Drama Tiyatrosu aktörlerinin kullandığı kaydedildi.
Gulnara Kerimova’nın özel sergisi Akmescit 11 No’lu Trenöv Okulu öğrencileri L.Yakubova, J.Çernetskaya, O.Tokova, P.Lısenko, O.Zayats, D.Davıdova ve A.Şmnayder’in katılımıyla yapılıyor. Bu öğrencilerin farklı tekniklerde yaptığı çalışmalar orijinallikle seyircilerin dikkatini çekiyor.
Sergi 15 Aralık tarihine kadar açık kalacak.
Elvida İslamova- Osman Bayramaliyev/ QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.