SON DAKİKA
Hava Durumu

"İşgal Altındaki Vatan: Kırım Fotoğraf Sergisi" yoğun ilgiyle açıldı

Kırım'ın işgalinin 4. yıl dönümünde Adana Büyükşehir Belediyesi, Kırım Haber Ajansı ile Kırım Türkleri Derneği'nin Adana ve Ceyhan şubeleri ile ortaklaşa hazırladığı fotoğraf sergisi açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"İşgal Altındaki Vatan: Kırım Fotoğraf Sergisi" yoğun ilgiyle açıldı

Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesi sürecinde QHA'nın çektiği fotoğraflardan oluşan "İşgal Altındaki Vatan: Kırım Fotoğraf Sergisi" Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Fuaye Alanında yoğun ilgiyle açıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün gerçekleştirdiği açılışta, Kırım'ın işgalinin 4. yılı lanetlendi.

QHA fotoğraflarından oluşan ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile Kırım Türkleri Derneği'nin Adana ve Ceyhan şubelerinin katkılarıyla hazırlanan "İşgal Altındaki Vatan: Kırım Fotoğraf Albumü" sergisi, Belediyenin Tiyatro Fuaye alanında okunan İstiklal Marşı ve ardından okunan Kırım Tatar Marşının Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından 26 Şubat'ta açıldı.  

Serginin açılışına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yanı sıra Kırım Tatar kökenli olan Ceyhan Belediye Başkanvekili Ali Alper Boydak, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Ceyhan Belediyesi bürokratları ile meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kırım Türkleri Derneği Adana ve Ceyhan şubelerinin üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Hüseyin Sözlü sergi açılışındaki konuşmasında, Kırım’ın yıllardır işgal altında olduğunu, siyasi olarak Ukrayna’nın elindeyken Rusya’nın dört yıl önce yeniden Ukrayna’dan Kırım’ı koparttığını ifade etti.

"Kırım Türklüğü iki yüz yıldır mazlumdur"

Sözlü, "Bunu kabul etmeyiz. Acı bir gerçek vardır ki Kırım Türklüğü iki yüz yıldır mazlumdur. Kırım Türklüğü o coğrafyada Anadolu Türklüğünden daha kadimdir" dedi.

Emperyalizmin Türkiye’nin ve mazlum milletlerinin baş düşmanı olduğunu aktaran Başkan Hüseyin Sözlü, "Bugün 26 Şubat Hocalı Katliamının da yıl dönümüdür. Yaptıran Rusya’dır. Bugün Kırım’da davamız var Rusya oradadır. Rusya’nın Türk’ün kanına iştahı hiç bitmemiştir. Rusya bugün Kırım’ı işgal altında tutuyor ama günün birinde hak yerini bulacak Türk Dünyası Kırım’da varlığını gösterecektir" diye konuştu.

 

"Dünya devletleri Kırım'daki zulme sessiz"

Serginin açılışında konuşan Kırım Türkleri Derneği Ceyhan Şubesi Başkanı İsmail Taymaz, Kırım’ın işgal altında tutulmasının kabul edilemez olduğunu ve Dünya devletlerinin Kırım’da yaşanan zulme sessiz kalışının insanlık dışı olduğunu ifade etti.

Yoğun ilginin olduğu açılışta, Kırım'ın işgalinin 4. yılında Rusya aleyhinde sergi salonunda sık sık: "Kırım Türktür, Türk kalacak", "Vatan, millet, Kırım", "Katil Rusya, Kırım'dan defol!" sloganları atıldı.

Konuşmaların ardından sergide yer alan fotoğraflar tek tek incelendi. Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı ve Ceyhan Kırım Türkleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Fatih Karayandı, fotoğraflar hakkında Hüseyin Sözlü'ye bilgiler verdi.

Sergide ayrıca, albümde yer alan QHA'nın fotoğraflarıyla birlikte 18 mayıs 1944 sürgünüyle ilgili Kırım Tatar asıllı ressam Hülya Gülmez'in yağlı boya tabloları da sergileniyor.

"İşgal Altındaki Vatan: Kırım Fotoğraf Sergisi" Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Fuaye alanında 3 gün daha açık kalacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.