SON DAKİKA
Hava Durumu

Karasupazarlı hanımlar Kırım Tatar nakışını öğrenecek

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2011 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2011 11:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Karasupazarlı hanımlar Kırım Tatar nakışını öğrenecek
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 23.03.2011 (QHA) – Karasupazar’da (Belogorsk) Nisan ayı ortasında Kırım Tatar nakış kurslarının başlatılması planlanıyor.
Sivil Toplum Kurumu teşkilatı başkanı Rüstem Anblatif, QHA’ya yaptığı açıklamada, kurs projesini Sivil Toplum Kurumu ile Vidrodjennya (Kalkınma) Vakfının gerçekleştireceğini bildirdi. Proje, antikriz programı kapsamında hayata geçirilecek. Ablatif, “Antikriz programı kapsamında gerçekleştirilecek bu projeyi Karasupazar Belediyesi Başkanı Albert Kangiyev destekledi” dedi.
Ablatif, kursların Nisan ayının ortalarında başlayacağını ve yaklaşık 6 ay devam edeceğini söyledi. Ablatif, “Kurslar için yer arayışı, donanım ve malzemelerin sağlanmasından oluşan hazırlık yaklaşık 15 gün sürecek. Bunun için kurların Nisan ayı ortalarında başlayacağını düşünüyorum. Kurslar 6 ay sürecek. İlk 3 ayda aktif eğitim verilecek, geri kalan 3 ay içinde kursiyerler özel çalışmalar yapacaklar” dedi.
Ablatif, kurslara 20 bayanın alınacağını ve bu konuda yerel iş bulma merkezi yardım edeceğini söyledi. Kızlara Kırım Tatar halk nakış tekniklerini usta Elmira Osmanova öğretecek.
Proje, Kırım Tatar halk geleneklerini canlandırarak Kırım Tatar halkının milli kimliğinin yenilenmesi ve genç kızlara meslek öğreterek ekonomik zorlukların aşılması amacıyla gerçekleştirilecek.
Kim Nikolayev - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.