SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Evi’nden “Kırım İnciri” yarışması

Şair, çevirmen ve yazarların yarışacağı “Kırım İnciri” adlı yarışmada eserler 31 Ekim 2018 tarihine kadar kabul edilecek.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2018 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2018 17:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Evi’nden “Kırım İnciri” yarışması

Kiev’de faaliyet gösteren Kırım Evi kültür merkezi şair, yazar ve çevirmenler için “Kırım İnciri” isimli yarışmayı ilan etti.

"Kırım İnciri", Kırım Tatar dili ve edebiyatının gelişimini desteklemeyi, Ukrayna edebiyatında Kırım ve Kırım Tatarları temasını aktüelleştirmeyi, iki kültürün daha derin şekilde öğrenilmesi için karşılıklı çevirilerin ortaya çıkışını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yarışmanın, Ukrain dilinde Kırım hakkında düz yazı (nesir), Kırım Tatar dilinde düz yazı (konu kısıtlaması yok), Ukrain dilinde Kırım hakkında şiir, Kırım Tatar dilinde şiir (konu kısıtlaması yok), “Kadın Bakışı” - Kırım Tatar toplumunda kadının rolü hakkında Ukrain veya Kırım Tatar dilinde şiir veya düz yazı ve edebi eserin Kırım Tatarcadan Ukrainceye veya Ukrainceden Kırım Tatarcaya çevirisi olmak üzere 6 dalda yapılacak.

Kırım Evi’nden yapılan duyuruda, yarışmaya katılacak eserlerin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerektiği belirtilirken, yarışmada yaş, cinsiyet, din veya vatandaşlığa göre bir sınırlama olmadığı kaydedildi.

En iyi eserlerin “Kırım İnciri” antolojisinde yayınlanacağı bildirildi.

Yarışma sonuçlarının ödül töreninde ve medya aracılığıyla ilan edileceği belirtilirken, ödülün 4 bin grivna (yaklaşık 150 dolar) olduğu kaydedildi.

Eserlerin 31 Ekim 2018 tarihine kadar qirim.inciri@gmail.com adresine gönderilmesi gerektiği vurgulandı.

Yarışma, Kanada’nın Ukrayna Büyükelçiliği’nin desteği ile düzenleniyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.