SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’ın en yaşlı şairlerinden Nusret Umerov çocuklara iyilik ve sevgiyi öğretiyor

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2008 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2008 14:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’ın en yaşlı şairlerinden Nusret Umerov çocuklara iyilik ve sevgiyi öğretiyor
Ünlü Kırım Tatar şairi Nusret Umerov öğrencilerle buluşup onlara çocuk şiiri dünyasını tanıtmaya devam ediyor.
3 Aralık günü Simferopol’ün okullarından birinde şair bir kez daha öğrencilerle buluştu. Buluşma sırasında kendisinin nasıl şair olduğunu, en çok bilinen şiirlerini nasıl yazdığını ve toplum tarafından nasıl kabul gördüğünü anlattı. Umerov, “Gençken şair olmayı aklımın ucundan bile geçirmemiştim, ama günlerin birinde şairin istediği gibi cümlelerde noktalama işareti koyabildiğini öğrendim ve bunun bana göre olduğunu anladım” diye şakalaştı.
Nusret Umerov kendisini çocuk şairi olarak görüyor. Çoğu şiiri çocukların kalplerine iyilik, asillik, sevgi duygularını aşılamak için yazıldı. Şair, “Altın sonbahar”, “Gümüş selvi”, “Vatanım”, “Benim arkadaşım Ruslan” isimli şiir kitaplarından şiirler okudu. Okunan eserlerinde şair cimrilik ve cömertlik, yardımlaşma ve özveri gibi ahlaki konulara değindi ve çocuklara şiirin gücünü gösterdi.
Nusret Umerovun eserleri arasında “Sizi seviyorum”, 1984 yılında yazılmış ve Perestroyka dönemini konu alan “Dolina Ahangarov” romanının da arasında yer aldığı büyükler için de yazılmış şiirleri bulunuyor. Bu günlerde şair Kırım’da doğmuş ve Mısır’ın Araplar tarafından fethedilmesinden bu yana Mısır’ın en büyük hükümdarlarından Sultan Baybars’ın hayatı hakkında kitap yazıyor.
Şair, “Anılarımı yazma planlarım da var, çünkü hayatın kendisi insana malzeme ve düşündürecek konu veriyor” dedi
Nusret Umerov 1931 yılında Simferopol’de dünyaya geldi. Maksim Gorki Moskova Edebiyat Enstitüsünden mezun oldu. Bugün itibariyle şairin toplam tirajı 2 milyonu bulan 50 kitabı var. Kırım Tatar Yazarlar Birliği üyesi olan Nusret Umerov’u haklı olarak Kırım’ın en yaşlı şairlerinden biri olarak kabul etmek mümkün.
Medat Settarov-Esma Kasar/QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.