SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım sakinleri hat sanatıyla tanışacak

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2014 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 13.10.2014 13:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım sakinleri hat sanatıyla tanışacak

Eski Kırım’da bulunan Özbek Han Camii’nin 700. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen uluslararası bilimsel konferans çerçevesinde “Birlik. Hat Dünyası” (Yedineniye. Mir Kalligrafii) sergisi açılacak.

Akmescit Kırım Tatar Sanat Müzesi’nde 14 Ekim tarihinde açılacak sergi, Eski Kırım’da bulunan Özbek Han Camii’nin 700. kuruluş yıldönümü dolayısıyla konferans düzenlenmesinden sorumlu organizasyon komitesi (Akmescit) ve İslam Kültürü, Bilimi ve Eğitimini Destekleme Vakfı (Moskova) tarafından düzenleniyor.

Sergide, 3 Kazanlı hattatın çalışmaları sunulacak. Çalışmalar, eski İslam sanatının, Kırım ve Kazan Tatarlarından benimsenen geleneksel klasik formlarından başlayarak çağdaş, çok orijinal kompozisyonlar ve tekniklere kadar, yeniden doğuş sürecini sergiliyor.

Ayrıca sergide, işlemeler, Kırım Hanlarının mektuparının kopyaları, Mehmet Hafız ve Halim Özyazıcı gibi Kırım hattat ustalarının 19.-20. yüzyıllarına ait çalışmalarının reprodüksiyonları, çağdaş Kırım Tatar ressamları Gülnara Osmanova, Abdülla Seit-Ametov ve Lilya Abibullayeva’nın çalışmaları ve Kırım Tatar Sanat Müzesi’nin fonlarında bulunan diğer eşyalar da sunulacak.

Ziyaretçiler, sunulan çalışmalar yanı sıra hattat ustalarıyla görüşebilir, hattatlık dersleri ve farklı broşür, afiş ve kartları alabilir.

Akmescit’te Özbek Han Camii’nin 700. kuruluş yıldönümü dolayısıyla “Kırım’ın İslam mirasını koruma ve incelemenin güncel sorunları” konulu uluslararası bilimsel konferansı 14-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Konferans çerçevesinde Kırım’da farklı etkinlikler düzenlenecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.