SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar besteci Karikov'dan, "Piyano için 12 Halk Türküsü" kitabı

Ünlü Kırım Tatar müzisyen ve besteci Cemil Karikov tarafından düzenlenerek, piyano repertuvarına kazandırılan eserlerin yer aldığı "Piyano için 12 Halk Türküsü" kitabı merakılarıyla buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 22:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 22:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar besteci Karikov'dan, "Piyano için 12 Halk Türküsü" kitabı

Ünlü Kırım Tatar müzisyen ve besteci Cemil Karikov tarafından düzenlenerek, piyano repertuvarına kazandırılan türkülerin yer aldığı "Piyano için 12 Halk Türküsü" kitabı meraklılarıyla buluştu.

Müzik Eğitimi Yayınları tarafından "Piyano Kitapları Serisi" dahilinde basımı gerçekleştirilen kitapta, Karikov'un piyano düzenlemesini yaptığı Tren Gelir, Üsküdar’a Gider İken, Bugün Bize Pir Geldi, Bir Ateş Ver, Şemsiye, Trabzon, Ata Barı, Al Mendili, Bülbülüm Altın Kafeste, Yörük Ali, Üç Ayak ve Bom Bili Bom isimli 12 modal türkü yer alıyor. 

 

Cemil Karikov kimdir?

Enver oğlu Cemil Karikov, 1960'ta Özbekistan’ın Bekabad şehrinde doğdu. 1964’te ailesiyle birlikle Suhumi’ye taşındı ve eğitim hayatına burada başladı. Karikov liseyi bitirdikten sonra Devlet Müzik Meslek Okulu “Halk Enstrümanları Bölümü”ne girdi. Eğitimini daha sonra Taşkent Devlet Konservatuvarında “Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü”nde sürdürdü. Öğrenim hayatını tamamladıktan sonra Qaytarma Ansambli Yöneticisi, Kırım Tatar Tiyatrosu Şefi, Kırım Devlet Kanalı Müzik Editörü, ATR TV kanalı Müzik Editörü ve ATR Ansambli Yöneticisi olarak çalıştı.

Cemil Karikov profesyonel iş hayatını sürdürürken 2004 yılında Kırım’da “Maqam” ansamblini kurdu. “Maqam” ansambli saz, bağlama, kaval, santır, kemançe, zurna, ney gibi eski enstrümanlar eşliğinde eski ve unutulmaya başlayan Kırım Tatar yırlarına (şarkı, türkü) hayat verdi. Fevzi Bilalov, Üriye Kermençikli, Memet Arslanov, Rüstem Memetov, Gülizar Bekirova, Dilaver Bekirov, Cemile Osmanova ve Münir Ablayev gibi sanatçılarla çalıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından imzalanan ve Cumhurbaşkanının resmi sitesinde yayınlanan 16 Kasım 2015 tarihli kararla, Kırım Tatar besteci ve müzisyen Cemil Karikov’a “Ukrayna’nın Emektar Sanatçısı” unvanı verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.