SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar ressamları Zaporijya’da resimlerini sergiledi

Zaporijya Bölge Evrensel Bilim Kütüphanesinde bir ay boyunca Kırım Tatar ressamlarının çalışmaları sergilendi.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2016 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2016 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar ressamları Zaporijya’da resimlerini sergiledi

Kırım Tatar ressamları Nuri Planciyev, Emine Sadiyeva, Nariman Seydaliev ve Rusyem Abdurahmanov’un resimleri bir ay boyunca Zaporijya Bölge Evrensel Bilim Kütüphanesinde sergilendi.

Dört ressam da profesyonel olarak eğitim almadıklarını, ancak resim yapmanın onlar için sadece bir hobi olmayıp aynı zamanda kendini ifade etme ve dünyaya gösterme yolu olduğunu anlattı.

Sergide daha ziyade Kırım manzarası resimleri çoğunluktaydı.

Seneye 80 yaşını dolduracak olan Kırım Tatarı Nuri Planciyev, güzel sanatlar konusunda eğitim alma olanağının olmadığını belirterek resim çizdiği zaman ruhsal olarak dinlendiğini anlattı. Sergide Planciyev 15 çalışmasını sergiledi. Yağlı boya ile çizilmiş manzara resimleri ve portreler çizen ressam, vatan Kırım’ın doğasını çok özlediğini, ancak şu an oraya dönme olanağının olmadığını itiraf etti.

Mesleği muhasebeci olan Emine Sadiyeva çocukluktan beri resim yapıyor. Söylediğine göre son on yıl içinde en iyi çalışmalarını yağlı boyayla yaptığına karar verdi.

Emine Sadiyeva, “Sergiye on çalışmamı getirdim. Ben ilk kez bir sergiye katılıyorum. İlhamımı diğer ressamların çalışmalarından alıyorum” diye konuştu.

Bir aydır süren Kırım Tatar ressamlarının  sergisini, yüzlerce Zaporijye sakini ziyaret ederek resimler hakkında hayli güzel yorumlarda bulundular.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.