SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar Sanat Müzesi’nde “Ustalık Okulu” sergisi

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2014 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2014 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar Sanat Müzesi’nde “Ustalık Okulu” sergisi

Akmescit Kırım Tatar Sanat Müzesi’nde “Ustalık Okulu”(“Şkola Masterstva”) sergisi çalışmaya başladı. Sergide, Kırım Tatar ressamlarının 20. yüzyılın ilk yarısına ait çalışmaları sunuldu.

Akmescit Kırım Tatar Sanat Müzesi’nde 8 Ekim tarihinde açılan sergi, Kırım Tatar ressamları Abdurefi Abiyev’in doğumunun 135. yıldönümü, Amet Ustayev’in doğumunun 105. yıldönümü, İrfan Şemsedinov’un 95. yıldönümü ve Fevzi Recepov’un doğumunun 85. yıldönümü vesilesiyle düzenleniyor.

Sergide, ilgili ressamların tablolarının yanı sıra diğer Kırım Tatar ressamlarının da tabloları yer aldı. Sergilenen resimler arasında, Kırım Tatar ressamların farklı yıllarda yaptığı portreler, manzaralar, natürmortlar ve Kırım Tatar Sanat Müzesi koleksiyonlarından diğer resimlere yer verildi.

Kırım Tatar sanat bilimcisi Elmira Çerkezova, Abdurefi Abiyev’in sergide sunulan 4 restore edilmiş çalışmasının Kırım Tatar Sanat Müzesi'nin koleksiyonunda olmasının bir mucize olduğunu belirtti.

Sergilenen bazı çalışmaların sahiplerini şahsen tanıdığını ifade eden Elmira Çerkezova, Kırım’da, 2. Dünya Savaşı’ndan önce “Kırım Tatar Vrumbeli” olarak bilinen Amet Ustayev’i yakından tanıdığını kaydetti.

Çerkezova, “O, çok yetenekli ressam, yetenekli bir insandı ve hayatı boyunca, genel olarak sürgün sonrası dönemde sevdiği işle uğraşamadı. Amet Ustayev, Kırım’ın en iyi suluboya ressamlarından biri. Onun çalışmaları Akmescit Sanat Müzesi’nde, Kırım Tatar Müzesi’nde ve özel koleksiyonlarda bulunuyor. Maalesef, Amet Ustayev’in birçok çalışması, Moskova yakınlarında yaşayan büyük oğlu Rafael Ustayev’in elinde bulunuyor. Müze yetkililerinin en önemli görevlerinden biri söz konusu resimlerin Kırım’a dönmesini sağlamak” dedi.

Resimlerini 20. yüzyılın ilk yarısında yapan Kırım Tatar ressamlarının, sanata, kendisine karşı çok dürüst, çok yetenekli ve eğitimli, ilk profesyonel ressamlar, grafikçiler olduğunu vurgulayan Çerkezova, “Memet Abselâmov ve Seythalil Osmanov, ressamlığın yanı sıra tiyatroda çalışıyordu. Seythalil Osmanov, hem şarkı söylüyordu, hem manzaralar, portreler çiziyordu, oyunlarda oynuyordu. Sergide, sunulan ressamların her biri kültür ve sanatın farklı alanlarında yetenekliydi” diye kaydetti.

Maalesef, ressamların çalışmalarının tümü günümüze ulaşmadı. 

Çerkezova, “Savaştan önce kurulan okul tabii ki saklanmadı, çünkü Kırım Tatarları sürgün edildi, bazı ressamlar hayatını kaybetti, diğerleri sürgün edildi. Örneğin, çok yetenekli Kırım Tatar ressamı Tohtar Afuzov hayatını kaybetti. Bazıları baskıya uğradı, diğerlerini Naziler öldürdü. Böylece, Kırım Tatar ressamlarının sadece bir grubu, bugün sergide sunulan resimleri günümüze ulaştırdı” dedi.

Kırım Kültür Bakanlığı ve Kırım Tatar Sanat Müzesi tarafından düzenlenen “Ustalık Okulu” sergisi, her gün saat 9.30-17.00, Cumartesi günleri saat 9.30-15.00 arası ziyarete açık olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.