SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, Kırım Tatar kadınlarını tebrik etti

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2011 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2011 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, Kırım Tatar kadınlarını tebrik etti
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 09.03.2011 (QHA) – Kırım Televizyonunun 8 Mart günü Kırım Ukrain Akademik Müzikal Tiyatrosunda düzenlediği Şellale programına katılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar kadınlarının tebrik etti.

Kırımoğlu, Kırım Tatar kadınlarının tarihteki rolünün büyük olmasından dolayı kadınların tebrik edilmesinin iyi bir gelenek olduğunu kaydetti. Kırımoğlu, 2. Dünya Savaşına katılan, yeraltı mücadelesine iştirak eden, kendi halkının haklarını mahkemelerde korumaktan korkmayan, eşlerinin ardından hapishanelere giden Kırım Tatar kadınlarının tarihte isimlerinin kayıtlı olduğunu söyledi.

Programa katılan Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç de 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti adına Kırım Tatar kadınlarını tebrik etti ve onlara sağlık ve mutluluk diledi. Genç, Kırım Tatar halkının lideri, dünyaca ünlü insan hakları savunucusu Kırımoğlu ile birlikte aynı salonda bulunmaktan dolayı büyük sevinç duyduğunu dile getirdi.

Konser programında “Hayat” grubu, şarkıcı Emiliya Ablayeva, trompetçiler Raif Aliyev ile Elvis Abdülaziz, akordeoncu Şevket Zmorka, dünyaca ünlü gitarist Enver İzmaylov, İvan Kasatkin sahne aldı. Gelenek gereği programın genel yapımcısı yeni yıldız adayını tanıttı. Bu programda yeni şarkıcı olarak Leniye Alyustayeva sahneye çıktı.

Niyara Nurmambetova - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.