SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmanlı Devleti Atlası hazırlanacak

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Turan, yeni bir “Osmanlı Devleti Atlası” hazırlanacağını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 14:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 14:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Osmanlı Devleti Atlası hazırlanacak

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, kurum olarak üzerinde çalıştıkları "Osmanlı Tarihi Atlası"nı en kısa zamanda çıkaracaklarını kaydetti.

Şeyh Edebali Üniversitesinde düzenlenen bir programa katılmak üzere Bilecik'e gelen Turan, Anadolu Ajansı’na bugün (22 Şubat) verdiği demeçte, eski tarihi güncel ve yeterli hale getirmek için bazı çalışmalar içinde olduklarını bildirdi.

Turan, bilimin bir anda olup bitmediğini bir çalışmayla ortaya konulabildiğini işaret ederek Türkiye tarihine ilişkin yeni çıkacak bazı araştırmalarının bulunduğunu, Suriye konulu bir çalışma da yaptıklarını anlattı.

Özellikle Osmanlı Devleti Atlası'na ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu:

"Osmanlı Devleti Atlası ve genel anlamda bir Türk Tarihi Atlası yok. Var tarihte ama yeterli değil. En azından güncel ve daha yeterli hale getirmek için çalışmalarımız var. Mesela, atlas konusunda üç kıta diyoruz. Bu Osmanlı sınırları gene en belirgin ve münakaşasız gibi görünen sınırlar Avrupa'dır. Halbuki orası bile tartışmalıdır. Devir devir Osmanlı sınırları içeri girer dışarı çıkar, orada bile bir belirsizlik, bilgi noksanlıkları var."

"Osmanlı'nın en geniş sınırları Afrika'da"

Osmanlı'nın sınırlarının tam anlamıyla anlatılması gerektiğini vurgulayan Turan, "Filmlerde görüyoruz Suudi Arabistan, yarım ada olarak Umman, Hint Okyanusu'na kadar Osmanlı Devleti'nin hakimiyetindedir. Orayı bile hariç tutarız biz. Bunu Avrupalılar yapıyor, kasıtlı yapıyor. Biraz bilgi noksanlığından maalesef biz de yapabiliyoruz. Kitaplara, görsellere de girebiliyor" dedi.

Osmanlı'nın en geniş sınırlarının Afrika'da olduğunu ifade eden Turan, "Maalesef bu sınırlar nereden geçiyor bugün belirgin bir içerikte değildir. Şiddetle ihtiyaç var. Zaman veremiyorum ama en kısa zamanda kurum olarak bunu gerçekleştirip kamuoyu ile paylaşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.