SON DAKİKA
Hava Durumu

Osmanlı-Kırım Hanlığı ilişkilerini anlatan önemli bir çalışma

Smirnov, Osmanlı-Kırım Hanlığı ilişkilerini iki ciltte ele alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2016 19:49
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2016 19:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Osmanlı-Kırım Hanlığı ilişkilerini anlatan önemli bir çalışma

Vasiliy Dmitriyevç Smirnov, 1855 ile 1917 yılları arasında Rus şarkiyatçılığının zirve yaptığı dönemde yaşamıştı. Londra ve İstanbul kütüphanelerinde de çalışma imkânı bulan Smirnov pek çok Türkolog için önemli çalışmalar kaydederek insanları etkilemiştir.

Smirnov’un Osmanlı Döneminde Kırım Hanlığı adlı bu eseri, gerek içerik ve Kırım Hanlığın ortaya çıkması hemen sonrasında da Osmanlı Devleti hâkimiyetine girmesinden, Rusya’ya ilhakına kadar olan tarihini derin hâkim olarak anlatması açısından, alanının en iyilerinden kabul edilmektedir.

Yazılan bu eserin kıymetini arttıran diğer husus ise Smirnov’un Türkçe kaynakları kullanıyor olması ve birçok kaynaktan faydalanmasıdır. Eser 1887 ve 1889 yıllarında iki cilt halinde yayınlanmıştır.  Bugün Türkiye Türkçesine Dr. Ahsen Batur’un titiz bir çalışmasının ürünü olarak aktarılmıştır. Türkiye’nin önemli yayınevlerinden olan Selenge Yayınlarından çıkan bu kitabı Ahsen Batur, Kırım Türklerine ithaf etmiştir. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten’in de basılmasında yardımları olmuştur.

Bahsi geçen eser hala internetteki kitap satış sitelerinden temin edilebilmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.