SON DAKİKA
Hava Durumu

Saharov Ödülü Kongo'ya gitti

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2014 09:48
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2014 08:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Saharov Ödülü Kongo'ya gitti

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) her yıl insan hakları alanında verdiği Saharov Ödülü’ne bu yıl Kongolu doktor Denis Mukwege layık görüldü.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, AP'deki başkanlar konferansı, daha önce üçe indirilen adaylar arasında yapılan oylama ile bu yılki ödülü, savaş ortamında kadınlara yönelik cinsel şiddete karşı mücadelesiyle tanınan Kongolu jinekolog Denis Mukwege’ya verdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz, oybirliği ile bu yılki ödülün doktor Mukwege’ya verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

1955 doğumlu aktivist ve insan hakları savunucusu Kongolu jinekolog, savaş ortamında tecavüze uğrayan kadınları Bukavu’da kurduğu Panzi isimli hastanede etkili bir şekilde tedavi etmesiyle yakından tanınıyor. Kongolu doktor aralarında BM insan hakları ödülünün de bulunduğu çok sayıda uluslararası ödüle sahip.

Diğer iki aday ise Azeri insan hakları savunucusu Leyla Yunus ile Ukrayna’daki Avrupa Birliği yanlısı hareket Euromeydan’ı temsilen Mustafa Nayem, Ruslana Lyzhchko, Yelyzaveta Schepetylnykova ve Tetiana Chornovol idi.

Ödül ve beraberindeki 50 bin avro tutarındaki mükâfat, 26 Kasım’da Strasbourg'da AP Genel Kurulu’nda yapılacak törenle verilecek.

Bu yılki Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Pakistanlı Malala Yusufzay, geçen yıl Saharov Ödülü'ne layık görülmüştü.

Sovyet bilim adamı Andrei Saharov adına verilen bu ödülü daha önce kazanan isimler arasında eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela, Myanmarlı aktivist Aung San Suu Kyi ve Türkiye’den Leyla Zana da yer alıyor.

Andrey Saharov kimdir?

Andrey Saharov (1921- 14 Aralık 1989) fizikçi, SSCB Bilim Akademizi üyesi, siyasetçi. 1975 yılında Nobel Barış Ödülünü aldı.

Saharov, 1970’li yıllarının başında SSCB iktidarının yasadışı olarak takip ettiği insanlara yardım etmeye başladı. Pyotr Grigorenko ve Aleksandr Soljenitsın ile birlikte SSCB’deki insan hakları savunucusu hareketinin liderlerinden biri oldu.

Saharov, 1968 yılından itibaren sürekli olarak Kırım Tatar halkının problemleriyle ilgilenmeye başladı. Kırım Tatar halkının anavatanı Kırım’a dönmesi gerektiği konusunda SSCB başkanları Leonid Brejnev ile Mihail Gorbaçov’a defalarca başvurmuştu. Saharov, 1975 yılında Nobel Barış Ödülünü alırken törende yaptığı konuşmada “30 yıldan fazla yıl önce büyük şiddetle Kırım’dan sürgün edilen ve hala anavatanına geri dönme hakkından mahrum bırakılan yüz binlerce Kırım Tatarının hareket özgürlüğü, çalışma ve yaşama yerini seçme hakkı ihlallerine devam ediliyor” demişti.

Saharov, 1970’li yıllarda hapislerde yatan Mustafa A. Kırımoğlu’nu savunuyordu. Saharov, 1978 yılında SSCB’nin baskısına dayanamayarak kendisini yakan Musa Mamut ile ilgili olarak dönemin SSCB Komünist Partisi Siyasi Büro Başkanı, SSCB Başkanı Leonid Brejnev’e mektup yazmıştı.

Avrupa Parlamentosu, 1988 yılından itibaren Andrey Saharov Fikir Özgürlüğü Ödülünü vermeye başladı. Bu ödül, her yıl insan hakları ve temel özgürlükleri savunma mücadelesine, uluslararası hukuka gösterilen saygıya ve demokrasinin gelişmesine yapılan katkılar için veriliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.