SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukraynalı turistlerin Kırım’a gitme sebepleri

Yaz aylarında Ukrayna’nın ana kısmından Rus işgali altındaki Kırım’a giden yolcu sayısının artışının, Ukraynalıların yakınlarını görmek ve mülkiyet ile ilgili sorunları çözmek için gerçekleştirilen ziyaretlerden kaynaklandığı ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 17:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukraynalı turistlerin Kırım’a gitme sebepleri

Hem kış hem yaz sezonunda çok az Ukraynalının, Ukrayna’nın ana kısmından Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım’a turist olarak gittiği belirtildi. 
 
Konuyla ilgili QHA muhabirine konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Boris Babin, yaz aylarında Ukrayna’nın ana kısmından Rus işgali altındaki Kırım’a giden yolcu sayısının artışının, öncelikle anakaradaki Ukraynalıların yakınlarını ziyaret etme isekleri ve mülkiyet ile ilgili sorunları çözmek için gerçekleştirilen ziyaretlerden kaynaklandığını belirtti.168295Boris Babik, “Yazın çok az sayıda Ukrayna vatandaşı, işgal edilen Kırım’ı turist olarak ziyaret ediyor. Evet, yolcu akımının, ayda birkaç yüz bin kişi kadar arttığı söylenebilir. Kışın ise bu rakam, ayda 100-150 bin kişi düzeyinde. İlgili artış, öncelikle insanların yakınlarını ziyaret etmesiyle alakalı. İşgal altındaki yarımadaya gidebilenler, ayrıca işgal edilen bölgede bırakmak zorunda kaldıkları mülkiyetlerinin durumunu kontrol etmek için yarımadaya gidiyorlar. Bunlar, klasik anlamda turist sayılmıyor. İşgalci yönetim ise, idari sınırı geçen Ukrayna vatandaşlarının sayısını açıklayarak Ukraynalıların yarımadayla ailevi ve kültürel bağlarını sürdürdüğünü ileri sürüyorlar. Bunun dışında, bunlar arasında üniversite sınavlarına girmek için, belirli belgeleri almak için ve başka sebeplerden dolayı Ukrayna’nın ana kısmına gidip gelen işgal edilen bölgelerde ikamet eden vatandaşlar da söz konusu” diye kaydetti. 
 
Ukrayna’ya ait Kırım yarımadasının Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmesinden bu yana, Kırım’a gelen turist akımı 3 kat azaldı. Ukrayna’da faaliyet gösteren Dışişleri Meydanı Vakfı uzmanları tarafından hazırlanan ve 26 Mart tarihinde Kiev’de tanıtılan “Gri Alan. Kırım Yarımadası: İşgal Altında 4 Yıl” konulu raporda, “Kırım’ın işgalinden bu yana Ukraynalı turist ve yabancı turist akımı nereyse tamamen durdu. Kırım sadece Rus turistler için bir tatil yerine dönüştü. Bununla birlikte Rusya’dan gelen kaliteli turist içeriği de değişti” denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.