SON DAKİKA
Hava Durumu

50 ülke için “HIV” alarmı

Dünya genelinde her yıl yaklaşık bir milyon kişi HIV virüsü nedeniyle ölüyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2018 22:59
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2018 23:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
50 ülke için “HIV” alarmı

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı UNAIDS bugün Amsterdam'da başlayan 2018 Uluslararası AIDS Konferansı öncesi yaklaşık 50 ülkede artan yeni HIV vakalarına karşı uyardı. Her yıl yaklaşık bir milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken UNAIDS, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde "alarm zillerinin" çaldığını açıkladı.

Amsterdam'da Cuma gününe kadar sürecek konferansa bilim insanları, HIV hastaları, siyasiler ve aktivistlerin olduğu 18 bin kişi katıacak. Bir hafta boyunca düzenlenecek etkinliklerde HIV ve AIDS vakalarına dair veriler açıklanacak, dünya genelinde HIV virüsünü durdurmanın yolları tartışılacak.

UNAIDS, 2014 yılında dünya genelinde HIV virüsünün yayılmasını 2030 yılına kadar bitirebilme hedefi koymuştu. Uluslararası AIDS Toplumu Başkanı Linda Gail-Bekker ise konferansta, "belirli bölge ve ülkelerde salgının yeniden artmaya başladığı" uyarısında bulundu.

2017’DE 1,8 MİLYON YENİ HIV VAKASI

Dünya genelinde yaklaşık 37 milyon HIV taşıyıcısı bulunuyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu Afrika ülkelerinde yaşıyor. UNAIDS, HIV taşıyıcılarının yaklaşık yüzde 60’ının tedavi gördüğünü belirtirken, her yıl yaklaşık bir milyon kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

UNAIDS’in verdiği bilgiye göre, 2017 yılında 1 milyon 800 bin yeni HİV vakası tespit edildi. Bu nedenle 2020 yılına kadar yeni enfeksiyon vakalarını 500 bine düşürme hedefine ulaşılamayacağı ifade edildi. Aynı hedef ölüm vakaları için de belirlenmişti.

DW’nin haberine göre, UNAIDS Genel Direktörü Michel Sidibe, konferans öncesi yaptığı açıklamada, en fazla HIV vakasının bulunduğu Afrika'da olumlu gelişmeler kaydedildiğini ancak yeni enfeksiyon vakalarının Orta Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde ikiye katlandığına dikkat çekti.

2018 Uluslararası AIDS Konferansı'nın bu yılki sloganı, "Bariyerleri yıkmak, köprüler kurmak" oldu. Konferansta virüsün yayılmasını engellemenin yollarının yanı sıra HIV virüsü taşıyan kişilerin fişlenmeden yaşamasının da önemini vurgulanacak. Amsterdam'daki konferansa AIDS'e karşı mücadeleye destek vermek üzere ABD eski Başkanı Bill Clinton, İngiltere Prensi Harry, sanatçı Elton John ve Avusturyalı şarkıcı Conchita'nın da katılması bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.