SON DAKİKA
Hava Durumu

Akmescit’te Kırım Tatarları ve Ukrainler gözaltına alınıyor

İnsan Hakları Saha Merkezi, Akmescit’te Müslümanların ve Slav olmayan kişilerin gözaltına alındığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2016 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2016 14:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Akmescit’te Kırım Tatarları ve Ukrainler gözaltına alınıyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’teki “Privoz” pazarında Müslümanlar, siması Slavlara benzemeyen kişiler ve Ukrayna pasaportu olan kişileri gözaltına almayı hedefleyen bir baskının düzenlendiği bildirildi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Emil Kurbedinov, “İnsan Hakları Saha Merkezi’nin bildirdiğine göre şu anda Akmescit’teki Privoz pazarında Müslümanların, Slav görünüşü olmayan kişilerin gözaltına alındığı bir baskın düzenleniyor! Bunun dışında Ukrayna pasaportu olan kişiler de gözaltına alınıyor!” diye kaydetti.
 
Gözaltına alınan kişilerin aşırıcılıkla mücadele merkezine getirilerek parmak izleri alınacağı ve başka tedbirlere tabi tutulacağı tahmininde bulunan Emil Kurbedinov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bu tür özel operasyonların ciddi insan hakları ihlallerine yer verilerek daha önce de birçok kez düzenlendiğini hatırlattı.
 
1 Nisan tarihinde Akmescit Bölgesindeki Colman (Pionerskoye) köyünde bir kafede bulunan 35 Kırım Tatarının, maskeli ve silahlı oldukları ifade edilen kişiler tarafından tutuklandığını bildirilmişti. Tutuklananlar ''önleyici sorgulama'' bahanesiyle Aşırıcı (radikal) Faaliyetlerle Mücadele Merkezi'ne götürülmüş, tutuklananlardan parmak izi ve DNA analizi için tükürük örnekleri alınarak serbest bırakılmışlardı.
 
2014 yılında benzer nitelikli bir dizi baskın düzenlenmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.