SON DAKİKA
Hava Durumu

Almanya’da Kürtler Çeçenleri dövdü

Haber Giriş Tarihi: 08.10.2014 09:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.10.2014 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Almanya’da Kürtler Çeçenleri dövdü

IŞİD çetelerinin Kobani'ye yönelik saldırılarını artması üzerinde Kürtler, Almanya'nın birçok kentinde protesto eylemleri düzenledi.

Almanya’nın Hamburg kentinde 6 Ekim Pazartesi akşamı Kürtler ile IŞİD yanlıları arasında başlayan çatışmalar Salı akşamı da devam etti.

Kürtler, Kobani direnişine destek amaçlı yürüyüş yaptıktan ve tren istasyonu işgal ettikten sonra onlarca IŞİD yanlıları Steindamm’da bulunan Demokratik Toplum Merkezi önünde toplanıp kapıyı zorlamaya çalıştı. Silah ve bıçak taşıyan saldırganların hareketlerine Kürdistanlılar karşılık verdikten sonra IŞİD yanlıları olay yerine yakın bulunan camiye sığındı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de ise Kürtler ve yanlıları Brandenburg Tor (Brandenburg Kapısı) meydanında toplandı. Federal Meclis, ABD, Rusya ve Fransa büyükelçilik binaların yanında toplanan protestocular, başta Almanya hükümeti olmak üzere Avrupa Birliği’ne acilen müdahale çağrısında bulundu. Öğlen saatlerinde göstericilerin sayısı artarken sık sık “IŞİD faşizmini durdurun” ve “Türkiye destekliyor, IŞİD saldırıyor” sloganları atılıyordu.

Hannover'de de 6 Ekim gecesinde Kürdistanlılar ve yanlıları ayaktaydı. Çoğu genç olan kalabalık bir grup Hannover havaalanını işgal etti.

Yaklaşık 400 kişilik grup, uluslararası güçlerin IŞİD çetelerine karşı daha etkili hava saldırıları yapmasını talep etti. Polisin müdahale etmeye başlayınca gençler, "Türkiye destekliyor, IŞİD vuruyor" sloganları atarak dağıldı.

KÜRTLER ÇEÇENLERİ DÖVDÜ

Almanya’nın Celle kentinde ise Kürtler, Almanya’da ikamet eden Çeçenleri dövdü. Süriye ve Irak’ta meydana gelen olaylarda Çeçenleri suçlu olarak gören Kürtler, “Sizinkiler Irak’ta Kürtleri öldürüyor, biz ise sizi burada öldüreceğiz” sloganları attı. Kürtler, bir çocuğu, dört erkeği ve birkaç kadını vahşice dövdü.

Celle kentinde yaklaşık 500 Kürdün bulunması nedeniyle yerel Çeçenler, sosyal ağlarda kendilerini korumak için 30-40 kişiden oluşan savunma gruplarını oluşturma çağrısı yaptı. Kürtler ise, Çeçen çocuk ve kadınları da öldüreceğini söylüyor.

Almanya’da protestoların devam etmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.